avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate Justme1701

Activitate Justme1701

Buna ziua,dna Ana Cer,se poate sa imi mai faceti si mie un clacul pentru luna Aprilie,salariu brut 4120,tura imceputa pe 1 aprilie de zi,lucrate 168 ore,de Florii daca conteaza tura de zi,iar vinerea Mare tura de noapte,multumesc
O data ati spus ca 16 si 17 sunt sarbatori legale si o data ca sunt zile de repaus,nu prea are sens,daca sunt sarbatori legale cum pot fi zipe de repaus!?v am spus nu am lucrat pe 15 aprilie,nimeni nu a lucrat,vineri pe 14 noaptea a fost ultima tura pana pe 18,iar pe 18 din nou am fost prima tura,aici am spus ca nu prea pare ok,ca 16 si 17 sa fie repaus!
Eu intrebam doar in acest context,daca am iesit sambata dimineata pe 15 aprilie iar,15,16,17 au fost libere,si intrand marti pe 18 apilie,se considera ore suplimentare tinand cont ca nu am avut cele 48 de ore repaus!
Multumesc pentru raspuns,asta voiam sa stiu,iar faptul ca am intrat imediat pe 18 este socotita ca zi suplimentara,nu?daca imi puteti spune si art. care reglementeaza aceste aspecte,ar fi perfect,multumesc
Nu,nu am lucrat sambata pe 15,am lucrat vineri de noapte,am iesit sambata dimineata si din acel moment toata lumea a fost libera,ne mai lucrand nimeni
Chiar daca 16 si 17 sunt sarbatori legale?si toate turele au fost libere?
Buna ziua,daca lucrezi in ture 12/24-12/48 iar ultima tura fiind vineri noapte 14 aprilie,si duminica si luni este zi libera pentru toata lumea din firma,este normal sa intri marti pe 18 aprilie?adica logic nu se aplica repausul de 48 de ore,sau este considerata ca si tura suplimentara si platita ca atare?zilele libere de Paste 16 si17 aprilie,pot fi considerate zile de repaus?
Daca as fi gasit pe undeva nu as mai fi intrebat.
Buna ziua,
Are cineva un model cerere divort in care ambii soti sunt de acord,dar am nevoie de o cerere pentru judecatorie
Multumesc
In contract este prevezut un concediu de 21 de zile,ce mi se pare mai ciudat,este ca atunci cand firma nu poate avea activitate din cauza lipsa materiale,chiar duminica s a intamplat asta,am inteles ca colegii din tura respectiva au fost trecuti in CO,surprinzator,duminica,mai e un aspect care mi s a parut ciudat,in fiecare tura este prevazut target cu bonus aferent de realizare,dar eu ca nou angajat trebuie sa am acelasi randament ca si cei vechi dar fara a putea beneficia de bonus 3 luni