Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,recent am semnat un contract de munca cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,recent am semnat un contract de munca cu baza 3000 ...

Buna ziua,recent am semnat un contract de munca cu baza 3000 net,cu norma 8/40 saptamana dar cu program in ture 12/24-12/48,intrebarea mea este:De ce intr o luna cu nr de zile lucratoare mai mare exemplu martie salariu este mai mic,in conditia in care de regula salariu este calculat la norma de 168 ore lunar,daca eu lucrez 180 de ore in luna martie,dar norma de lucru efectiva este 184 ore pt ca luna are 23 zile lucratoare,cum poate fi mai mica baza in aceasta luna si de ce cele 12 ore nu sunt considerate suplimentare,adica 180 lucrate minus norma lunara de 168!sau daca imi poate spune cineva cum este calculat un salariu efectiv lunar,multumesc
Daca luna martie are 23 de zile lucratoare = 184 ore lucrate ...la acest numar de ore se calculeaza/raporteaza salariul si nu la 168 .
Bun,daca lucrez 180 de ore iar norma lunara are 184,salariu de baza este mai mic,nu are nicio logica ce spuneti,concret de ce nu se calculeaza la 168 ore?
Are o logica ..unde scrie ca trebuie sa-l calculati la 168 ore? Ati citit art.39 din Codul Muncii?

Justme1701 a scris:

Bun,daca lucrez 180 de ore iar norma lunara are 184,salariu de baza este mai mic,nu are nicio logica ce spuneti,concret de ce nu se calculeaza la 168 ore?salariul de baza nu este fluctuant conform legii,orele de repaus de 24 dupa o tura de 12 ore altele decat cele 48 de ore consecutive cum sunt platite?adica lucrand de noapte pot castiga mai putini bani lunar decat o persoana care lucreaza 8 ore L-V,unde este logica

Care lege menționează ca nu este fluctuant?