avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate eliza_pasat

Activitate eliza_pasat

Răspuns la discuția Vechime in specialitate
Da, asta am gasit si eu.Multumesc!daca mai stie cineva si de stagiatura in avocatura....
Buna ziua! Am si eu o intrebare: perioada stagiaturii si a concediului de crestere copil se considera vechime in specialitate pt. a indeplini conditia de 5 ani vechime, ceruta de INM?In ceea ce priveste concediul de crestere copil am vzt ca s-a modificat legea, mentionandu-se expres ca se considera vechime in munca dar si in specialitate. Totusi as vrea un raspuns sa fiu mai sigura....Multumesc!
Răspuns la discuția regularitatea actului de sesizare
Am verificat fiecare incheiere de sedinta in parte....nu s-a pus in discutie.....dar sesizarea instantei nu se refera la sesizarea prin rechizitoriu?chiar daca nu ar fi existat un motiv in prima instanta pentru a se constata ca nu este legala sesizarea, mi-ar admite recursul doar pentru omisiunea instantei de a pune in discutie?am auzit si pareri conform carora ar fi vorba de o nuliate relativa pe care trb sa o invoce partile in prima instanta.....nu sunt de acord cu asa ceva....daca are cineva vreo hotarare in acest sens, va rog anuntati-ma...
am si eu o intrebare....Intr-un ds penal, daca nu s-a pus in discutie la fond regularitatea actului de sesizare, pot cere in recurs casarea cu trimitere spre rejudecare?adica e motiv de nulitate absoluta?Multumesc...
Răspuns la discuția Avocat Cluj
Ok...asa am sa fac. multumesc.
Răspuns la discuția Avocat Cluj
Este vreo problema daca trimit maine cererea? nu de alta, dar vreau sa mi iau de o grija.. :) va multumesc pt raspunsul prompt. =D>
Discuție Avocat Cluj
Buna ziua.Am si eu o intrebare pt un avocat din Cluj : cum e practica instantelor la voi in ceea ce priveste termenul de amanare pt angajare aparator? Am un ds. cu termen pe 17.03. si citatia a ajuns pe la sf lui februarie....as vrea sa depun o cerere de amanare pt angajare aparator, dar mi e frica sa nu mi fie respinsa. Ce ma sfatuiti, sa depun intampinare sau sa incerc sa iau termen? ( ds are ca ob o ordonanta de plata).
Va multumesc.
Am si eu o nelamurire...in cazul in care somatia de plata a fost admisa, debitoare fiind o SC, cu sotii asociati, pot fi urmarite si bunurile comune ale sotilor, dc SC nu are nimic la "activ"?care ar fi temeiul legal?multumesc.
Răspuns la discuția exceptia puterii de lucru judecat
Am uitat sa precizez ca D si E au achiesat la pretentiile din prima cerere.Si da, E este si reclam si parat, cel putin asa este indicat in actiune.Sunt totusi interese contrare si am sa lamuresc problema asta.Multumesc.
Buna seara,
Am si eu o nelamurire....in cazul in care am 2 dosare, unul solutionat defin si irev, cu acelasi obiect, aceeasi cauza, intre aceleasi parti, dar avand calitati diferite, pot invoca exc autorit de lucru judecat?in primul ds am avut A, B, C--reclamanti, si D, E, F parati(ultimii doi in calit de reprez legali) in al doliea am A, B, C, D, E--reclamanti, si E si F parati, tot in calit de reprez. Eu sunt pt F.
Multumesc.