Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... regularitatea actului de sesizare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

regularitatea actului de sesizare

am si eu o intrebare....Intr-un ds penal, daca nu s-a pus in discutie la fond regularitatea actului de sesizare, pot cere in recurs casarea cu trimitere spre rejudecare?adica e motiv de nulitate absoluta?Multumesc...
Neregularitatea actului de sesizare poate fi invocata pentru prima data si in recurs. Este incident cazul de casare prevazut de dispozitiile art.385 indice 9 pct.2 Cod procedura penala.
ContSters103772, utilizator
Regularitatea actului de sesizare se pune in discutia partilor la primul termen de judecata si inainte de citirea rechizitoriului. Nu cred ca nu s-a verificat acest lucru inainte de inceperea cercetarii judecatoresti. Verificati dosarul instantei de fond! ;)
Am verificat fiecare incheiere de sedinta in parte....nu s-a pus in discutie.....dar sesizarea instantei nu se refera la sesizarea prin rechizitoriu?chiar daca nu ar fi existat un motiv in prima instanta pentru a se constata ca nu este legala sesizarea, mi-ar admite recursul doar pentru omisiunea instantei de a pune in discutie?am auzit si pareri conform carora ar fi vorba de o nuliate relativa pe care trb sa o invoce partile in prima instanta.....nu sunt de acord cu asa ceva....daca are cineva vreo hotarare in acest sens, va rog anuntati-ma...