avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Activitate elena picoiu

Activitate elena picoiu

Buna ziua. Intrebarea mea este : daca o societate privata isi cumpara camere de luat vederi si le instaleaza pe cont propriu ( fara o firma autorizata), cu acordul angajatilor, este in legalitate?
Multumesc frumos.
Buna ziua.
Intr-un final am gasit o posibilitate de a-i detasa pe angajatii din Romania. Astept cu nerabdare raspunsurile pe care le veti primi dumneavoastra deoarece ma intereseaza si pe mine pasii pentru detasare. O zi frumoasa!
Offfff, am discutat cu cineva din Belgia. Ideea este ca acolo am nevoie neaparat de Formular. Pe ei nu ii intereseaza legile noastre. As fi vrut sa merg pe o delegare de maxim 60 de zile care poate fi prelungita cu acordul angajatului. In acest timp angajatului i se ofera cazare si diurna in Belgia iar in Romania se platesc toate taxele pentru angajat. Ideea este ca legea romana permite acest lucru insa in Belgia nu se accepta asemenea delegare fara formular. Acum ma gandesc la o varianata de a face aceasta delegare pentru 60 de zile pentru 3 angajati romani, si sa incerc sa fac toate actele necesare aici care sa treaca prin notariat inclusiv legea. Ceva de genul. S-ar putea sa nu ma ajute insa trebuie incercat.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Am sa revin cu un telefon :)
Exista posibilitatea delegarii angajatilor pentru perioada de 60 de zile fara formularul A1?
Deci se poate........Cum fac cu aceasta delegare? Care este durata maxima pentru delegarea unor angajati, avand in vedere ca fiind vorba de domeniul constructiilor, acestia vor sta pe teritoriul Belgiei, cu diurna si cazare doar cateva luni , timp in care se finalizeaza lucrarea respectiva? Si care sunt pasii sau cine este in masura sa ma ajute? Cine ar stii cel mai bine cum se face delegarea angajatilor pentru o perioada determinata? Multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Deci totul este destul de trist. Nu am nici un angajat iar pe cei pe care ii angajam vroiam sa ii trimit sa lucreze afara. Dar mai am o idee :))) Cu firma din Belgia nu pot face ceva aici???? sa deschid un punct de lucru aici si sa ii detasez pe cei pe care ii angajez aici, si sa platesc taxele aici?
Da stiu, este destul de ciudat dar sa platesti atatia ani taxele acolo este cam greu.......si cam mult. Vreo idee ceva?????? Romanii sunt foarte inventivi si sunt sigura ca exista o portita chiar si in legislatia noastra actuala. Astept raspunsuri si pe elena.picoiu@gmail.com
Buna ziua. In ce conditii pot detasa angajatii in strainatate pentru finalizarea unui contract incheiat cu una dintre cele mai mari firme de constructii din Belgia? Am o firma in Belgia si platesc impozite de 17 ani de zile. Sunt romanca si am deschis aici o firma si as vrea sa-mi detasez angajatii in Belgia, sa le platesc diurna si cazare acolo si sa-mi platesc aici toate darile catre stat. Cei de la Agentia de ocupare a fortei de munca si cei de la Casa judeteana de pensii nu ma pot ajuta decat a-mi inmana formularul e 101(care acum se pare ca nu mai exista ) Nu stiu care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez. Ma puteti ajuta?