avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate Hhh13580

Activitate Hhh13580

nu depaseste, deci acum pot spune sus si tare ca nu este infractiune? Pare ca au fixuri cu cifre, conteaza cifrele mai mult decat persoanele in sine

Cornel Vasile a scris:

Am scrie eu ca exista infractiune, cititi mai bine raspunsurile mele si textul de lege .

Eu nu prea vad infractiunea in acest caz, cu tot respectul! argumentul este ca nu vorbim de o actiune contra libertatii si integritatii. Nu aduce prejudicii materiale sau de alta natura.
gi-jane2 a scris:

Nu avem nicio infracțiune.


Aia zic si eu! Dar sa vedem ce mai zice si dl Jurist sau alti avocati
Mi se pare ca in tara asta, prea se vad infractiuni acolo unde nu sunt, prea se fac scenarii, iar prezumptia de nevinovatie este 0! In alte tari, mai evoluate as adauga, exista ceea ce se numeste Forensic Investigations, unde exista psihologi de specialitate care evalueaza daca posibila victima, este sau nu marcata de experienta, este influentata negativ sau nu, crede ceea ce spune sau minte (dupa gradul de distress) iar astea sunt elemente cruciale si decid cursul anchetei foarte mult. In cazul in care vorbim de o relatie amoroasa, chiar daca adult si minor, daca totul este facut din atractie si reciprocitate, minora nu este influentata negativ, nu este deranjata de actul care a avut loc, nu o percepe ca o trauma si nu ii afecteaza buna functionare, asa cum ar fi daca vorbim de actiuni contra libertatii si integritatii.
Eu continui sa cred ca dvs nu sesizati diferenta intre a constrange si izola pe cineva, si o relatie amoroasa cu simpatii si atractii din ambele parti. Infractiunile cu minori au de a face in mare parte cu exploatarea si constrangerea, repet, stiu o gramada de majori cu iubite minore si nu au patit nimic, nu ii intreaba nimeni nimic - pentru ca relatia este una bazata pe reciprocitatea sentimentelor
Am citit ce mi-ati trimis, are legatura cu constrangerea, ori eu am precizat, din capul locului ca fata doreste asta, iar adultul are dovada consimtamantului liber! Nu vorbim de pedofili care abuzeaza copii, vorbim de o relatie amoroasa intre un student major si o eleva minora, dar cu varsta consimtamantului!

Diferentele sunt COLOSALE, una este sa abuzezi pe cineva, sa il izolezi, sa il manipulezi, sa il constrangi, iar alta e sa fie la mijloc o relatie amoroasa, nu exista incalcarea libertatii persoanei, nu exista coruperea ei, nu exista distantarea ei de familie si prieteni!
am inteles, dar, cum am zis mai sus, actul sexual trebuie sa fie dovedit, in cel mai rau caz, daca sa zicem ca un parinte face plangere, eu pot sa spun ca nu este asa, daca am facut dragoste in asa fel incat ea sa ramana virgina, cum dovedeste? sau daca se dezvirgineaza ea singura? Repet: Dvs trebuie sa aparati clientul in caz de asa ceva, nu sa il afundati si mai tare, imi pare ca dvs aveti o atitudine de procuror :)
Si apoi, legea se refera strict la raportul sexual, acesta trebuie sa fie dovedit, se poate face dragoste si fara sa fie dezvirginata...cum dovedesti? n-ai cum sa dovedesti clinic un act sexual oral sau unul anal? si apoi, unde mai punem ideea ca exista posibilitatea ca ea sa se dezvirgineze singura, cum dovedesti ca eu am dezvirginat-o? E complet, dvs ca si avocat ar trebui sa stiti cum sa aparati un client in caz de asa ceva, nu cum sa il bagati mai adanc in rahat!
Ceea ce mi-ati citat dumneavoastra are legatura cu varsta consimtamantului, ori, daca are 16 ani, are consimtamantul - ati fost atent la ce am scris eu? Am zis daca are varsta consimtamantului si consimtamantul exista, fiind vorba de o relatie de simpatie reciproca - ne cunoastem si ne placem
Eu Adult si ea Minora - Ce pericole exisita? Ceea ce stiu este corect?
- Buna ziua! Stiu ca este recomandat si etic ca un adult sa nu se implice in relatii cu un minor, si mai ales, nu unele de natura sexuala dar...Sa presupunem totusi ca lucrurile se intampla, ca eu o plac si ea ma place si, vrea sa isi inceapa viata sexuala cu mine,cat de problematic poate fi? Am inteles ca legiile privind siguranta minorilor se bazeaza in mare parte pe prevenirea exploatarii, ceea ce este o situatie separata de situatia descrisa de mine. Toate legiile privind asa zisul Grooming, din cate stiu eu, presupun ca trebuie in primul rand o diferenta de putere, (profesor-elev, avocat-client,medic-pacient) ca sa putem vorbi de o infractiune, apoi, trebuie ca minora respectiva sa fie supusa unui proces de izolare de familie sau prieteni si nu cel mai putin important, presupune lipsa consimtamantului. Bun! Dar daca vorbim de o situatie precum am descris-o eu, fara tendinte de izolare, consimtamant reciproc si fara diferente de putere (eu student, ea eleva) ar trebui sa ma mai ingrijorez? daca da, de ce? Lasand la o parte problema eticii, care, in viziunea mea, este subiectiva si depinde de fiecare..
ROG CLARIFICARE! Perchezitia informatica, in cadrul unui dosar penal, se face, din cate am inteles eu , in urma unui Mandat de perchezitie emis de procuror, care nu poate emite un astfel de mandat decat atunci cand este in posesia unui dosar penal ajuns deja la parchet. Corect? Daca este asa, in ce masura procedeaza regulamentar organele de politie care confisca dispozitive electronice INAINTE ca dosarul sa fie trimis la parchet? Adica, cu ce drept confisca ei obiecte fara sa existe un mandat de la procuror pentru ca ele sa fie perchezitionate? Asa, in ideea ca POATE procurorul va da mandat, este legal asa ceva? Nu este abuz al politiei romane?