avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate RebecaDum

Activitate RebecaDum

Răspuns la discuția Schimbare nume societate
Bună ziua,

Cum ați rezolvat până la urmă?
In anul 2021 am înființat un SRL și mi-aș dori sa schimb denumirea ca să nu mai fie aceeași ca cea a salonului. Sediul social al firmei, este pe adresa locuinței personale, fapt care ma face să ma simt "dezbrăcată". Atunci nu am gandit-o așa, nu mi-am dat seama ca la un simplu search pe Google, oricine poate accesa detaliile mele personale. Întrebare: in cazul modificării denumirii firmei, ce se întâmplă cu toate autorizațiile si contractele: ISU, DSP, acord primarie, SSM, Medicina muncii, Vodafone, termoenergetica, Romprest, contract închiriere imobil și toate cele?

Mulțumesc!
Buna ziua,

Eu și soțul suntem împreună de mulți ani. Înainte de căsătorie, a luat un apartament prin programul prima casă, pe numele lui. Între timp (doi ani mai târziu), ne-am căsătorit și avem doi băieți. Soțul a suportat ratele în primii 5 ani. De atunci, lucrurile s-au schimbat și de 4 ani eu achit ratele și absolut toate cheltuielile casei și ale întreținerii noastre si ale copiilor (sunt singurul venit în casă), iar lucrul acesta nu se va schimba curând și este posibil ca eu să finalizez plata imobilului. Nu pot să nu mă gândesc că eu nu figurez nicăieri în actele casei, doar achit. Oare este necesar să modificăm ceva în documente, astfel încât să am si eu drepturi asupra casei, sau faptul ca ne-am căsătorit doi ani mai târziu de la contractarea creditului, e de ajuns?

Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!