avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea Muresan

Activitate Andreea Muresan

Multumesc!
Buna ziua! Am o mare problema: in 2022 firma mea a fost pe micro de 3%. In 2023 am trecut pe profit de 16%. As vrea din 2024 sa trec inapoi la micro de 1%, deoarece am realizat ca am facut o mare greseala ca si firma de servicii sa trec pe 16%. Am mai pus aceasta intrebare in luna mai 2023, referitor daca pot face trecerea de la profit de 16% la micro de 1%. Am primit raspuns de la un consultant ca DA se poate ( ceea ce m-a bucurat). Acum ca vreau sa fac trecerea de la profit 16% la micro 1%, contabila imi spune ca NU se poate face acest lucru, deoarece nu permite legea si trebuie sa fac o alta firma noua. Deci practic sa am 2 firme, ceea ce nu vreau. Tin sa precizez ca firma mea este deschisa in anul 2014. Poate cineva sa imi spuna unde as putea sa gasesc un raspuns scris referitor ca se poate trece de profit de 16% la micro de 1% ( am fost micro3% din 2014-2022) ? Sa merg la Anaf sa solicit vreo hartie? Va multumesc mult!
Nu am fost in 2023 micro. Cand trebuie sa fac trecerea de la profit 16% la micro in noiembrie 2023 ? si tot atunci sa fac si actele de angajare? Va multumesc!
Buna ziua!
Conform noilor reguli am trecut in 2023 la impozit pe profit de la 16% ( de la micro 3% in 2022).

As vrea sa stiu daca va fi posibil ca din 2024, am sa pot sa trec de la impozit pe profit la micro 1% ( si sa ma angajez )?

Cred ca am facut o greseala sa aleg varianta de impozit pe profit si as vrea sa trec pe micro de 1%.
Sau este nevoie sa fac o firma noua?
Va multumesc!