Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Trecerea de la impozit pe profit la micro de 1% este ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Trecerea de la impozit pe profit la micro de 1% este posibila din 2024?

Buna ziua!
Conform noilor reguli am trecut in 2023 la impozit pe profit de la 16% ( de la micro 3% in 2022).

As vrea sa stiu daca va fi posibil ca din 2024, am sa pot sa trec de la impozit pe profit la micro 1% ( si sa ma angajez )?

Cred ca am facut o greseala sa aleg varianta de impozit pe profit si as vrea sa trec pe micro de 1%.
Sau este nevoie sa fac o firma noua?
Va multumesc!
george-neagu, moderator
daca in 2023 nu ati fost deloc micro ....si la 31.12.2023 indepliniti conditiile pt micro din 01.01.2024 puteti opta pt regimul MICRO.
Nu am fost in 2023 micro. Cand trebuie sa fac trecerea de la profit 16% la micro in noiembrie 2023 ? si tot atunci sa fac si actele de angajare? Va multumesc!
sa aveti angajat la 31.12.2023 - o norma intreaga de 8 ore si sa nu depasiti 500.000 euro in 2023,
(2) Persoanele juridice române comunică organelor fiscale competente aplicarea sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, până la data de 31 martie inclusiv a anului pentru care se plăteşte impozitul pe veniturile microîntreprinderilor.

Deci pana la 31.03.2024 veti depune Declaratia 700 privind optiunea pt impozitare MICRO dar conditiile trebuie indeplinite la 31.12.2023 , asa cum am zis mai sus.
Va multumesc!