avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Trecerea de la impozit pe profit la micro de 1% este ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Trecerea de la impozit pe profit la micro de 1% este posibila din 2024?

Buna ziua!
Conform noilor reguli am trecut in 2023 la impozit pe profit de la 16% ( de la micro 3% in 2022).

As vrea sa stiu daca va fi posibil ca din 2024, am sa pot sa trec de la impozit pe profit la micro 1% ( si sa ma angajez )?

Cred ca am facut o greseala sa aleg varianta de impozit pe profit si as vrea sa trec pe micro de 1%.
Sau este nevoie sa fac o firma noua?
Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 9 Mai 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Andreea Muresan , utilizator 18:08, 10 Mai 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca in 2023 nu ati fost deloc micro ....si la 31.12.2023 indepliniti conditiile pt micro din 01.01.2024 puteti opta pt regimul MICRO.
Nu am fost in 2023 micro. Cand trebuie sa fac trecerea de la profit 16% la micro in noiembrie 2023 ? si tot atunci sa fac si actele de angajare? Va multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
sa aveti angajat la 31.12.2023 - o norma intreaga de 8 ore si sa nu depasiti 500.000 euro in 2023,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
(2) Persoanele juridice române comunică organelor fiscale competente aplicarea sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, până la data de 31 martie inclusiv a anului pentru care se plăteşte impozitul pe veniturile microîntreprinderilor.

Deci pana la 31.03.2024 veti depune Declaratia 700 privind optiunea pt impozitare MICRO dar conditiile trebuie indeplinite la 31.12.2023 , asa cum am zis mai sus.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit vs impozit pe microintreprindere 2023-2024 Codrut07 Codrut07 Buna ziua, Detin un SRL (cod caen 7112) care nu a avut si nu are angajati, in urma OUG 16 sunt OBLIGAT ca in 2023 sa trec la impozit pe profit (16%) din cauza ... (vezi toată discuția)
O microintreprindere a cărei cifra de afaceri în 2023 a depășit ... nicoleta.catalina.apetri@gmail.com nicoleta.catalina.apetri@gmail.com O microintreprindere a cărei cifra de afaceri în 2023 a depășit echivalentul a 60000 de EUR poate solicita trecerea la impozitarea pe profit începând cu ... (vezi toată discuția)
Trecere la impozit pe venit micro viviana.trefan viviana.trefan Trecere de la impozit pe profit la impozit pe venit micro in 2023 sau in viitor , ulterior indeplinirii conditiilor de micro , precum minim un salariat ? Se ... (vezi toată discuția)