avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate Kristinaaa

Activitate Kristinaaa

Răspuns la discuția Plangere penala inselaciune
Avand in vedere ca sunt acuzata de reavointa, pentru a fi clara, eu nu am fost cea care s-a agitat si care s-a impotrivit colaborarii si continuitatii proiectului. Dar mi se pare de prost gust sa ceri returnarea avansului cand proiectul este avansat intr-o proportie de 50%. Daca eram cu clientul la inceputul proiectului si el nu era multumit de consultanta mea, atunci returnam fara nici o problema avansul. Dar cand eu muncesc, ma duc cu ei in magazine, fac releveu, ridic casa in 3d si ii prezint amenajarea pentru jumatate din casa (lucruri pentru care am dovezi ca am muncit), nu mi se pare corect sa iti bati joc de munca cuiva si sa ceri returnarea avansului doar pentru ca ti s-a pus tie pata asa ca omul nu a putut sa raspunda intr-o zi la telefon. Iar faptul ca am inceput sa lucrez pentru un client nu inseamna ca sunt angajata exclusiv doar in proiectul acestuia si sunt la dispozitia acestuia 24h/24h, nu din reavointa ci pur si simplu ca timpul nu imi permite. Doar pentru ca orice client doreste totul cat se de repede si cat mai ieftin posibil (ma refer la lipsa contractului) , asta nu scuza lipsa de rabdare si intelegere, doar suntem cu totii oameni.
Răspuns la discuția Plangere penala inselaciune
Va multumesc mult pentru raspunsuri! Intrebarea mea este cum ma poate trage la raspundere pentru avans daca nu exista nici o dovada ca eu i-am primit? Eu nu am nici o problema cu eliberarea unei facturi si i-am si specificat acest lucru cand mi-a trimis email-ul de amenintare cu plangere penala pentru inselaciune si evaziune fiscala. Nu inteleg de ce dupa atatea luni ma ameninta din nou, avand in vedere ca ei au dorit sa lucreze cu mine fara contract, nu eu.

Multumesc mult inca o data!
Răspuns la discuția Plangere penala inselaciune
A fost o intelegere verbala. Eu am intrebat daca doresc sa semnam contract, dar in cazul acesta la suma pe care eu am cerut-o le-am spus ca se aplica taxele (16% impozit si 5,5% sanatate) si eu au spus ca doresc fara chitanta si contract pentru a economisi bani. Banii de avans au fost primiti in mana, nu prin transfer bancar.
La acuzatiile aduse le-am raspuns ca daca doresc chitanta pentru avans o pot da si astazi daca doresc si ca eu nu consider ca a existat caz de inselaciune si reavointa atata timp cat am lucrat si am dovezi care imi sustin munca pentru suma primita.
Buna ziua,

Sunt de profesie designer si lucrez ca pfa. In urma cu cateva luni am avut proiect care nu s-a finalizat. Clientul mi-a dat un avans de 50%, dar din cauza unor neintelegeri (am fost implicata in alt proiect in acelasi timp si timp de doua zile nu am reusit sa fiu contactata de persoana respectiva, care s-a enervat si a inceput sa ma ameninte, sa ii returnez bani, ca nu mai vroia sa continuam proiectul) Trebuie sa mentionez ca chiar daca am avut o comunicare deficitaram nu am avut niciodata intentia de a nu termina proiectul, numai ca atunci cand mi-a cerut avansul inapoi mi s-a parut un gest foarte urat si nu am mai vrut sa continui colaborarea. Avand in vedere ca proiectul era in stadiu avansat in jur de 50%, am considerat ca si timpul si munca mea costa, asa ca am refuzat sa le returnez avansul.
Trebuie sa mentionez ca nu am incheiat cu ei nici un contract de prestari servicii si nici unul de colaborare. Drept urmare nici factura nu am emis pentru avans. Acum ma ameninta ca ma fac plangere penala pentru inselaciune împotriva mea si chiar pentru evaziune fiscala, pt ca nu au primit de la mine factura pentru avansul primit, chiar daca eu am intrebat si eu au zis ca nu doresc.
Cum sa procedez? Ma poate afecta cu ceva acest lucru avand in vedere ca eu am dovada ca le-am lucrat o parte din proiect (email-uri, poze cu ei in magazine cand am facut consultanta, proiectul de concept pentru jumatate din casa)?

Multumesc mult
Buna,

Sunt fericita posesoare a unei masinute Toyota Yaris, in acte momentan. Maine ar trebui sa merg sa o ridic de la dealer. Am ales optiunea de a face un leasing pe 5 ani la NBG leasing. Problema pe care o am este urmatoarea. Cand am fost sa semnez contractul la ei, rata la casco o aveam de 47 de euro. Cand am intrebat atat de mult, mi-a zis ca se calculeaza la valoarea nominala a masinii. Toate bune si frumoase, am inghhitit in sec, pentru ca mi-o doream de mult timp, si 3000 de eur casco pe 5 ani am zis ca e ok. Valoarea masinii DDP este 11.500 de euro.
Astazi in schimb, am primit dupa plata avansului si terminarea formalitatilor dintre leasing si toyota, o copie scanata dupa factura de RCA si CASCO. RCa mi-a venit 552 RON, cam mult totusi, la OMNIASIG. Ehh surpriza a fost la CASCO, unde am vazut ca eu de fapt am prima rata de 44 de eur, si restul de rate de la 2 la 60, de 34 de eur.
Ce pot sa fac? Eu pe scadentarul pe care l-am semnat la leasing am trecuta asigurarea casco cu 47 de eur pe luna, si nu de 34 cat vad ca ar trebui sa platesc si ma costa de fapt casco. Am sunat la leasing si tipa de acolo mi-a zis ca nu stie, sa vorbeasca cu cei care au incheiat asigurarea....
Am argumente cu care sa ma lupt cu ei cu diferenta asta de 13 eur pe luna? Care in 5 ani ma ajunge de fapt la aproape 1000 de eur?
Astept raspunsuri...Multumesc mult
Da , stiu ca aveti dreptate, numai ca in situatiile de genul asta este foarte stresant ca nu stii ce ti se intampla exact...daca ar fi o procedura clara, adica in 2 saptamani de la savarsirea infractiunii trebuie sa te prezinti la politie...etc...am citit si cazul recent cu furt din supermarket si am vazut ca acolo au tinut-o in suspans 7 luni si inca nu stie nici ea exact ce si cum!!! mi se pare foarte mult timp!!!

Daca doresc sa rezolv problema mai repede, adica sa vad in ce situatie este dosarul meu, este mai recomandabil sa im iau un avocat?
Offf, da asa e! Atunci o sa stau si o sa astept....O sa va tin la curent.

Va multumesc:)
Multumesc mult.:)
Am inteles! Multumes mult. M-ati scutit de un drum fara rost, dar totusi pentru adresa unde sa imi vina citatia, daca doresc sa o schimb sau sa o verific, unde ma duc? La politie?
Se poate face asta, sau as avea nevoie de un avocat sa verifice asta?

Pe mine ma intereseaza foarte mult ca citatia sa vina acasa in bucuresti (am dat adresa de aici dar am spus ca stau fara norme legale), si nu la domiciuliul pe care il am trecut in buletin (adica constanta - unde stau si parintii mei - merg cam de doua ori pe an acasa, foarte rar si nici nu as vrea ca ei sa afle).

Pe declaratie am lasat si un numar de telefon mobil persoanal cica sa ma sune sa ma intrebe daca sunt acasa cand primesc citatia? Se practica asa ceva?

Vreau sa ma asigur ca o primesc, sa nu ma trezesc cu suprize ca am fost chemata si nu m-am prezentat!!!#-o
Un raspuns va rog....:(
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc foarte mult...o sa merg peste o saptamana la Sibiu, sa ma interesez de dosar la parchet...
O sa va tin la curent,

Pana atunci toate cele bune si inca o data multumesc....
Nu mi-am imaginat cand m-am inscris pe forum sa primesc atata atentie si raspunsuri la problemele mele.

Saru'mana:)