Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am furat din magazin si am fost prinsa...ce mi se ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am furat din magazin si am fost prinsa...ce mi se intampla??

buna ziua,

am 23 de ani si recent am terminat facultatea. am fost la sibiu si am furat dintr-un supermarket bunuri in valoare de 180 Ron, adika un milion opt sute. am fost prinsa si am declarat ca am furat, am semnat procesul de acolo, nu stiu daca este dosar penal sau daca supermarketul este parte civila, cum am citit in alta discutie postata.
mi s-a spus ca o sa fiu chemata la o audiere de catre procuror, dar dat fiindca sunt la prima abatere, o sa primesc o amenda mai mult ca sigur...e adevarat sau nu? nu stiu daca a fost calificat ca furt calificat, mi s-a facut proces de interpelare...ce inseamna asta???
ideea este ca eu stau in bucuresti fara forme legale (ce am declarat si in declaratia data acolo - pentru ca nu vroiam ca citatia sa ajunga la domiciliul parintilor) - ma afecteaza cu ceva??? si vroiam sa stiu daca ar trebui sa imi iau un avocat sau sa merg singura cand o sa fiu chemata..
sunt foarte speriata...va rog sa imi dati cateva raspunsuri ....care sunt procedurile?
si daca chestia asta o sa imi apara la dosar.....adika daca o sa vreau sa iau viza pentru state daca o sa pot...sau daca vreau sa iau credit la banca...nu ma pricep deloc
Stimata domnisoara,
In speta este vorba despre savarsirea infractiunii de furt calificat , dintr supermarket.
Avand in vedere ca prejudiciul cauzat este unul minor , probabil ca se va aplica o sanctiune administrativa , anume o amenda , care nu constituie antecedent penal.
E foarte important daca nu ati "perseverat" in comiterea de infractiuni , si este prima infractiune savarsita.
Este foarte importanta atitudinea dvs dupa comiterea infractiunii , daca ati acoperit prejudiciul cauzat , daca colaborati cu organele politiei judiciare , daca regretati fapta , toate aceste elemtente putand fi considerate circumstante atenuante judiciare.
Sfatul meu este sa mergeti insotita de un avocat pt luarea de declaratii
Succes
Ati dat o declaratie la politie? Sau pur si simplu s-a facut un proces verbal la supermarket de catre cei de la paza?
In primul caz, da, vorbim de o sanctiune administrativa.
In cel de-al doilea, nu veti pati nimic.
Kristinaaa a scris:

buna ziua,

am 23 de ani si recent am terminat facultatea. am fost la sibiu si am furat dintr-un supermarket bunuri in valoare de 180 Ron, adika un milion opt sute. am fost prinsa si am declarat ca am furat, am semnat procesul de acolo, nu stiu daca este dosar penal sau daca supermarketul este parte civila, cum am citit in alta discutie postata.
mi s-a spus ca o sa fiu chemata la o audiere de catre procuror, dar dat fiindca sunt la prima abatere, o sa primesc o amenda mai mult ca sigur...e adevarat sau nu? nu stiu daca a fost calificat ca furt calificat, mi s-a facut proces de interpelare...ce inseamna asta???
ideea este ca eu stau in bucuresti fara forme legale (ce am declarat si in declaratia data acolo - pentru ca nu vroiam ca citatia sa ajunga la domiciliul parintilor) - ma afecteaza cu ceva??? si vroiam sa stiu daca ar trebui sa imi iau un avocat sau sa merg singura cand o sa fiu chemata..
sunt foarte speriata...va rog sa imi dati cateva raspunsuri ....care sunt procedurile?
si daca chestia asta o sa imi apara la dosar.....adika daca o sa vreau sa iau viza pentru state daca o sa pot...sau daca vreau sa iau credit la banca...nu ma pricep deloc

Aveti sanse la o amenda administrativa.
Nu e bine ca nu ati indicat unde sa fiti citata.Puteti avea probleme daca nu va prezentati la chemarea organelor de ancheta in cazul in care vor dori sa va cheme.

avocat Claudiu Lascoschi
Buna ziua,
va multumesc de raspunsurile primite...cei de la supermarket au chemat jandarmeria sau politia, sa imi ia declaratie...intrebarea mea este daca infractiunea s-a petrecut in sibiu, este necesar sa merg la procuror tot in sibiu? nu se poate muta dosarul meu pe bucuresti? si cam in cat timp mi se face chemarea la procuror...eu nu stau cu forme legale in bucuresti si am scris asta in declaratie...ma afecteaza cu ceva...aici in bucuresti???
as dori sa stiu cat de necesara este prezenta unui avocat cu mine....sau daca pot sa merg singura sa vorbesc cu procurorul........

eu am dat adresa din bucuresti unde sa fiu citata, si am scris in declaratie ca am doomiciliul in constanta, dar ca stau fara norme legale in bucuresti...sper sa imi trimita citatia in bucuresti, nu acasa....
cum pot sa iau legatura cu politia in ceea ce priveste citatia si decursul dosarului meu? ...trebuie sa merg sa vorbesc in sibiu sau pot sa fac asta si aici in bucuresti?
Gabriela Mihai, Avocat
Dosarul nu va pleca din Sibiu.
Daca veti fi chemata la Sibiu va trebui sa mergeti.
Nu stiu daca va trebuie avocat dar e bine sa aveti in vedere un avocat pt orice eventualitate.
Trebuie sa va citeze la adresa unde ati indicat in declaratie dar e posibil sa va citeze si acasa.

avocat caludiu Lascoschi