avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate Theodor89

Activitate Theodor89

Actul adit. in cauza face referire la abrogarea articolelor sus mentionate ( anterior, in primul mesaj) din Lege si ca urmare se doreste transformarea CIM ului initial, intr-un nou CIM care ar avea valoare de contract nou de munca si care modifica clauza intiala, astfel incat nu mai exista posibilitate transformarii din CIM pe per determ in CIM pe per. nedeterminata.
Buna ziua,
As dori sa stiu o parere avizata legata de o problema personala pe care o descriu mai jos.
Sunt angajat cu Contract de munca pe perioada determinata.
Contractul de munca a fost incheiat in urma cu 2 ani (2021) pentru o perioada de 5 ani (ca asistent universitar). In contract se specificau urmatoarele: la finalul expirarii contractului pe perioada determinata, daca angajatul obtine titlul de doctor, contractul se va transforma, de la sine, din Contract de munca pe perioada determinata in Contract de munca pe perioada nedeterminata (conf. conf. art.: 294 alin 4 si 301, alin 1 si 2 din Legea nr.1/2011-Legea educatiei nationale.). Aceste articole au fost abrogate de curand si am fost chemat pentru semnarea unui act aditional la contractul deja in derulare. Eu am refuzat, dar mi s-a spus ca vor aplica legea indiferent daca semnez sau nu. Se poate modifica contractul initial, in acest mod? Aceasta modificare isi face efectul si asupra contractelor in derulare deja sau e numai pentru cele ce vor fi incheiate ulterior?