avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate bluetextil

Activitate bluetextil

Buna ziua,
Avem de recuperat o creanta de la un debitor pentru care marfurile au fost livrate prin curier ( debitorul fiind din alta localitate ) si platile anterioare au fost efectuate prin banca. Judecatoria competenta teritorial ar putea fi cea de care apartine sediul creditorului ?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Avem de recuperat o creanta de la un client cu care am incheiat un contract cu denumire gresita ( Larimex in loc de Larimexcom) , dar cu date de identificare corecte ( J, cui, adresa, administrator, stampila). Am parcurs procedura in instanta in baza oug 119, cererea de chemare in judecata fiind catre Larimex, desi facturile erau emise catre Larimexcom. S-a respins actiunea cu motivarea ca exista "neclaritati cu privire la persoana in favoarea careia au fost livrate marfurile si care si-a asumat obligatia de plata, ce trebuie clarificate pe calea dreptului comun" . Pentru a evita autoritatea de lucru judecat pot sa introduc o noua cerere de chemare in judecata cu denumirea corecta tot in baza oug 119 sau ar trebui sa aleg calea somatiei de plata ? Multumesc mult !
debitorul rau platnic, persoana juridica - semnatarul contractului si al facturii - poate fi incadrat la penal pentru inselaciune. daca da, ma intereseaza un avocat dispus sa se ocupe de cativa tepari
Răspuns la discuția recuperare creante
multumesc,
bluetextil-recuperare creante
Răspuns la discuția recuperare creante
multumesc,
bluetextil
vreau sa procedez la recuperarea unor creante in baza oug 119/2007 si nu stiu unde trebuie sa depun cererea, care este instanta competenta. mai mult decat atat, am doua tipuri de clienti
-facturi sub 5000, care trebuiau achitate numerar, de regula la sediul nostru
-facturi peste 5000, care trebuiau achitate prin banca, deci la sediul debitorului
in concluzie care este instanta competenta pentru solutionarea fondului cauzei.
scuze pentru formulare, nu sunt " de meserie "
pentru plata import diferenta curs valutar la care cumpar euro - curs bnr este deductibila, cum se conteaza ? in aceiasi zi cumpar euro si fac si plata, dar cursul bnr este 3, cursul la care cumpar euro este 3.1, iar cursul la care am calculat valoarea in vama este 2.9