avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate Corina Isabela

Activitate Corina Isabela

Eu in luna iulie am 9 ture a cate 12 ore ,iar 5 zile sunt concediu de odihna.Daca nu aveam concediu de odihna ar fi trebuit sa am 14 ture a cate 12 ore.Din calculul meu 5zile de concediu de odihna+ 9 ture de munca de 12 ore fac exact cele 14 care revin lunii iulie.Gresesc eu cumva?
Buna ziua!Eu am contract de munca cu norma intreaga,dar divizata in ture 12/24,12/24.In luna iulie am concediu de odihna 5 zile.M au anuntat de la HR ca acele 5 zile de concediu de odihna sunt echivalentul a 40 de ore de munca(5×8=40) urmand ca eu sa efectuez inca 128 de ore de munca respectiv 11 ture de 12 ore fiecare ,pentru a putea fi pontata luna intreaga.Nelamurirea mea este de ce zilele de concediu de odihna nu sunt calculate exact ca si turele mele de 12 ore zilnic ,ci sunt calculate la 8 ore.Eu din codul muncii am inteles ca beneficiez de 5 zile LUCRATOARE(deci daca tura mea are 12 ore fiecare zi de concediu de odihna acopera 5 zile de ture de 12 ore.In speranta ca m am facut inteleasa astept un raspuns amanuntit pentru a putea sti daca pot avea o discutie pertinenta si bazata pe informatii verificate,cu cei de la HR!