avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate Sorinniros1987

Activitate Sorinniros1987

Răspuns la discuția Cerere amanare judecata penal
Procesul e in Mangalia iar eu sunt din Arad,va rog frumos spuneti-mi cum sa formulez o cerere de amanare,va multumesc din suflet.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, dacă nu aveți avocat care sa va ajute mergeti la judecata și spuneți că vreți să angajati avocat.
În penal se acorda termen în mod normal.

București 2024

Răspuns la discuția Cerere amanare judecata penal
Buna ziua,Sunt din Arad si procesul e in Mangalia,nu se poate fara sa ma prezint? Daca se poate prin trimiterea unei cereri cum sa o formulez ca nu stiu,multumesc din suflet anticipat.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, exact asa: va prezentati si solicitati amanarea pentru angajare aparator.

Buna seara,am un proces pe data de 14 februarie si as vrea sa formulez o cerere pentru amanarea ei pentru a-mi gasii avocat,doar ca nu stiu cum.Imi puteti spune va rog frumos cum sa formulez aceasta cerere? Va multumesc din suflet!


Sorinniros1987 a scris:

Buna seara,se poate scapa de de inchisoare cu exacutare la un furt calificat(facut in 2021,2 biciclete furate pe timp de noapte din parcarea unui bloc tip Ared) daca s-a recunoscut fapta si s-a recuperat prejudiciul dupa 2 zile?Va multumesc mult



Si daca am executat dupa faptele alea 2 ani de inchisoare cu executare tot pentru furt calificat,sunt sanse sa nu mai imi dea cu executare.Va multumesc mult !
Buna seara,se poate scapa de de inchisoare cu exacutare la un furt calificat(facut in 2021,2 biciclete furate pe timp de noapte din parcarea unui bloc tip Ared) daca s-a recunoscut fapta si s-a recuperat prejudiciul dupa 2 zile?Va multumesc mult
Iar daca nu sunt arestati?cazul e din 2019 si doar anul asta,luna a 7-a a fost inregistrat la judecatorie.Va multumesc

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Depinde de multe lucruri.
Daca sunt arestați în 2-4 luni se ajunge la instanță.

Poate ar fi bine sa va angajati avocat și sa scăpați de condamnarea penală.
Pot exista și astfel de situații.

Buna ziua.Intr-un caz de furt cat dureaza de la primirea actelor de procedura pana la prima instanta.Multumesc anticipat.
Poate intervenii impacarea intr-un caz de furt simplu din 2021 daca persoana vatamata a depus la momentul respectiv plangere? Stadiul procesual fiind : fond ,dosarul este repus pe rol urmand sa fiu citat in 2 luni.Va multumesc frumos anticipat
Buna seara,cum fac o cerere catre judecatoria mangalia sa imi trimita actele de procedura in Arad la o adresa anume ? Multumesc anticipat