avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate bibipopescu

Activitate bibipopescu

Discuție prelungire CIM
Buna ziua,

In codul muncii scrie ca intre doua parti se pot incheia maxim 3 contracte de munca pe perioada determinata.
Daca am angajat o persoana cu contract pe perioada determinata si i-am mai prelungit de inca doua ori inseamna ca urmatoarea prelungire trebuie sa fie pe perioada nedeterminata?

Multumesc.
Buna ziua,
Se poate face contract de munca pe perioada determinata de 2 luni?Daca nu care este solutia pentru angajarea unor persoane fizice pentru 2 saptamani?
Multumesc,
O zi buna!!!
In cazul in care un angajat trece de la un departament la altul cu aceeasi functie,locul de munca ramanand la acelasi sediu, se face act aditional la ITM sau o decizie interna, sau cum se face?
Multumesc
Răspuns la discuția CIM
Voiam sa stiu de fapt daca eu ii fac contract pe 4 ore si persoana lucreaza doar 2 ore eu o platesc pentru cele 2 ore ca atat am nevoie de ea, desi contractul e pe 4 ore.Se poate?
Discuție CIM
As vrea sa angajez o persoana in acord, adica contract de munca pe 4 ore/zi, 80 de ore pe luna.De exemplu daca persoana respectiva lucreaza doar 40 de ore pentru ca atat am nevoie se poate?Si ce fel de contract se face?cum se completeaza?
Multumesc
Buna ziua!Este adevarat ca pentru avertisment scris nu mai trebuie cercetare disciplinara?
Multumesc
Discuție CIC
Cum incetez contractul unei angajate, contract suspendat 2 ani pentru concediu ingrijire copil?Angajata nu a revenit dupa cei doi ani.Ii fac concediere sau?
Multumesc anticipat.
Acordarea bonurilor de masa nu este obligatorie, este un beneficiu din partea angajatorului.Totusi, daca aveti acest beneficiu conform ccm, el nu poate sa nu va dea bonurile, nu e legal.
Răspuns la discuția perioada de proba
Ideea este urmatoarea:as vrea ca pentru 6 luni(atat este nevoie) sa schimb functia unei persoane, dupa care sa revin la functia veche, bineinteles cu acordul persoanei.Pe perioada respectiva persoana ar avea un salariu marit.Dupa cele 6 luni persoana revine la functia veche si salariul vechi.Intrebarea mea este:care sunt optiunile?prin perioada de proba, printr-un simplu act aditional, cumul de functii?
Multumesc.
Răspuns la discuția perioada de proba
printr-un simplu act aditional?