avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate JILAVEANU MARIA

Activitate JILAVEANU MARIA

Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti care este suma pe care un administrator avand si calitatea de angajat, poate sa restituie avansurile din cont 542 primite in decursul unor cateva luni?Numerar acest lucru. valoarea este de 5.000 lei sau 10.000? Mai prudent ar fi 5.000 lei cred.
Multumesc!
Buna ziua. Puteti sa imi spuneti va rog daca mai este in vigoare Ordonanta 6/2019 privind instituirea unor facilitati fiscale?De exemplu daca o firma a pierdut esalonarea in anul 2023 de doua ori, mai poate beneficia de facilitatile acestei Ordonante in anul 2024? Multumesc!
Buna ziua. Firma de constructii, in cazul in care depaseste nr.mediu de 50 de angajati trebuie sa plateasca fond de handicap, in cazul in care nu are ca angajat o persoana cu dizabilitati?
Multumesc!
Buna ziua. Pentru e-factura, trebuie pus in dreptul produselor de pe factura codul din Nomenclatorul TARIC. Intrebarea mea este, daca un cod nu este cel corect, produsul nu face parte din cele cu risc fiscal ridicat, care ar fi consecintele?Multumesc!
Răspuns la discuția Cum se contabilizeaza?
Eu am considerat ca ar fi ok un 605, dar mai multe pareri sunt bine - venite. Multumesc!
Buna ziua. Va rog sa imi spuneti cum se contabilizeaza la un dezvoltator factura primita de la Electrica pentru racordarea locuintelor finalizate la reteaua electrica. O inregistrez pe 605 si ulterior prin 332 si 712 sau o inregistrez initial in 605 si apoi direct 345 - 711, fiind finalizata constructia.
Multumesc!
Multumesc!
Buna ziua,
Am urmatoarea problema. Avand in vedere viitoarele modificari, cum pot proceda cu un sold foarte mare la casa?Administratorul a imprumutat firma cu bani si as dori sa inchid contul de casa prin cont 4551. Este posibil aceasta metoda, sau trebuie sa platim dividende pe soldul casei?
Multumesc!