avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Activitate laurentinb

Activitate laurentinb

Buna ziua, Am o intrebare catre cine ma poate ajuta. Parintii mei dupa 40 de ani de casatorie au descoperit ca nu se mai inteleg si nu mai pot sa stea casatoriti. de aproape un an si sase luni domnul (adica tata) a ajuns sa creada ca doamna (adica mama) este e femeie rea care umbla aiurea si dumnealui a avut o viata grea. Bineinteles minciuni , dar fiecare e liber sa creada ce vrea. Problema ca domnul s-a separat cu mancarea si tot ce tine de igiena, dar cheltuielile apartamentului le plateste doar mama. apa ,canal,caldura, impozit, cablu, telefon curentul electric, adica toate cheltuielile. El nu vrea sa plateasca nimic. Va rog sa-mi spuneti cum poate fi obligat si domnul sa plateasca partea lui de cheltuieli. Va multumesc anticipat.
Anul trecut fiind in concediu medical pe o perioada mai lunga patronul sau un alt angajat de la contabilitate a semnat in locul meu si a incasat banii virati de stat pentru concediul medical. cand am cerut copii dupa concediile medicale le-am primit semnate cu numele meu dar nu de mine , iar cand am intrebat de banii au inceput sa dea toti din umeri. Nu mai lucrez la firma respectiva si pe patron nu-l gasesc. ce pot sa fac si cum se incadreaza acest lucru? e caz penal? Am sanse sa se sperie si sa-mi dea banii? Va multumesc anticipat.
Am cumparat un modem 3G de la zapp cu abonament pe 12 luni preplatit. In timp ce ma aflam mijlocul unei licitatii sa intrerupt si nu a vrut sa mai functioneze. a doua zi m-am dus la reprezentanta zapp si am explicat ce am patit. Au spus ca e stricat si l-au luat sa-l trimita la service , urmand sa ma sune cand e reparat sa vin sa-l iau inapoi. Problema e ca am pierdut licitatia si am ramas fara internet . pierderea mea este dupa parerea mea in jur de 1000 euro, plus zilele in care eu nu am internet de la zapp , mai ales ca am platit in avans pe un an. Le-am trimis o reclamatie pe maill , si vreau sa-mi recuperez banii platiti pe serviciile dde care nu am parte. Ce pot sa le fac. Multumesc mult celor ce ma pot ajuta cu un sfat. Laurentiu B
Dupa ce perioada sau dupa cati ani se prescriu faptele ce intra sub incidenta codului penal. Multumiri anticipate
Tata meu este pensionar, are varsta de 68 ani , si este asistentul personal al fratelui meu cu handicap grav grad I, este angajat la asistenta sociala cred, si e platit cu salarul minim pe economie, credeti ca se afla sub incidenta noii ordonante cu privire la cumulul de pensie si salar de la stat, ce trebuie sa faca? Multumesc anticipat.
Buna. Stiti cumva daca o persoana cu handicap accentuat gradul II , beneficiaza d trtament ambulatoriu gratuit ?
Persoanele cu handicap grav gradul I beneficiaza de acest avantaj, puteti sa-mi spuneti in baza carei legi. multumiri