Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals sau inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals sau inselaciune?

Anul trecut fiind in concediu medical pe o perioada mai lunga patronul sau un alt angajat de la contabilitate a semnat in locul meu si a incasat banii virati de stat pentru concediul medical. cand am cerut copii dupa concediile medicale le-am primit semnate cu numele meu dar nu de mine , iar cand am intrebat de banii au inceput sa dea toti din umeri. Nu mai lucrez la firma respectiva si pe patron nu-l gasesc. ce pot sa fac si cum se incadreaza acest lucru? e caz penal? Am sanse sa se sperie si sa-mi dea banii? Va multumesc anticipat.
In speta retin in infractiunea de fals in inscrisuri sub semnatura privata.
Conform art. 290 Cod Penal, falsificarea unui inscris sub semnatura privata prin vreunul din modurile aratate in art. 288 (falsul material in inscrisuri oficiale), daca faptuitorul foloseste inscrisul falsificat ori il incredinteaza altei persoane spre folosire, in vederea producerii unei consecinte juridice, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

Trebuie sa faceti plangere penala la politie.
ContSters88344, utilizator
Singura cale de urmat este sa formulati plangere penala impotriva vinovatului/vinovatilor,pe care urmeaza sa o dovediti cu acte,martori si expertize,contabila si grafologica.Incadrarea juridica este cea indicata de d/l.consilier