avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate Mar_Ko

Activitate Mar_Ko

Răspuns la discuția Invazie de gandaci
Multumesc!
Ma gandeam ca poate in legi sau norme privind igiena si sanatate publica. Nici acolo?

latka a scris:


Nu exista un astfel de articol de lege.
Mar_Ko a scris:


Ce am intrebat si m-ar ajuta sa-mi spuneti este ce responsabilitati are asociatia de proprietari in situatia unei invazii de gandaci si daca stiti articolul de lege care face referire la asta.



Răspuns la discuția Invazie de gandaci
Va multumesc, insa nu este ceea ce am intrebat.
Ce am intrebat si m-ar ajuta sa-mi spuneti este ce responsabilitati are asociatia de proprietari in situatia unei invazii de gandaci si daca stiti articolul de lege care face referire la asta.

Este o pagina cu sfaturi juridice, va rog rezumati-va la acestea.


Identic a scris:

Degeaba dati numai pe casa scarii. Gandacii de bucatarie se raspandesc cu usurinta. Dezinsectia trebuie facuta in totalitate, inclusiv subsolul. Si repetata dupa 10 zile pentru ca ouale nu sunt afectate de solitie.
Altfel, veti avea mereu probleme.
Incercati sa vorbiti cu vecinii, sa-i convingeti, ca e si interesul lor. Doar daca nu cumva le place convetuirea cu ei.


Răspuns la discuția Invazie de gandaci
Multumesc pt raspuns, din pacate nu e tocmai ceea ce urmaresc.
Ma refer la o dezinsectie pe scara blocului, nu in apartamente. (stiu ca nu am autoritatea sa oblig ceilalti proprietari sa-si faca dezinsectie)
E o situatie de urgenta, o invazie, in care trebuie actionat imediat. Eu la situatia asta ma refer. Daca stiti sa-mi spuneti ce responsabilitati are asociatia in aceasta situatie, m-ar ajuta mult.
Buna ziua,
Locuiesc intr-un imobil unde functioneaza o asociatie de proprietari.
De cateva zile ne confruntam cu o invazie de gandaci de bucatarie proveniti dintr-un apartament foarte murdar (a murit recent proprietarul iar urmasii/familia au rascolit lucrurile prin casa, inclusiv gandacii). Credeti-ma ca este INVAZIE, sunt gandaci pe peretii holului din bloc, pe pervazele geamurilor, in ghena, in tocurile usilor de pe palier....
Am solicitat asociatiei sa se faca de urgenta o dezinsectie pe scara pt ca gandacii au intrat deja si in apartamentele vecine.
Mi s-a raspuns ca au facut in urma cu o luna si ca au obligatia sa faca doar la 3 luni si ca oricum gandacii sunt veniti dintr-un apartament proprietate privata (!!!!), nu sunt de pe partea comuna, si nu intra in responsabilitatile asociatiei!!!!
Vreau sa ma indrept cu reclamatii catre institutiile abilitate as vrea sa stiu la ce articol de lege se mentioneaza responsabilitatea asociatiei de a face deratizari si dezinsectii. Am tot cautat, iar capitolul cu Obligatiile Asociatiei este foarte sumar. Va multumesc!