Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Invazie de gandaci
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Invazie de gandaci

Buna ziua,
Locuiesc intr-un imobil unde functioneaza o asociatie de proprietari.
De cateva zile ne confruntam cu o invazie de gandaci de bucatarie proveniti dintr-un apartament foarte murdar (a murit recent proprietarul iar urmasii/familia au rascolit lucrurile prin casa, inclusiv gandacii). Credeti-ma ca este INVAZIE, sunt gandaci pe peretii holului din bloc, pe pervazele geamurilor, in ghena, in tocurile usilor de pe palier....
Am solicitat asociatiei sa se faca de urgenta o dezinsectie pe scara pt ca gandacii au intrat deja si in apartamentele vecine.
Mi s-a raspuns ca au facut in urma cu o luna si ca au obligatia sa faca doar la 3 luni si ca oricum gandacii sunt veniti dintr-un apartament proprietate privata (!!!!), nu sunt de pe partea comuna, si nu intra in responsabilitatile asociatiei!!!!
Vreau sa ma indrept cu reclamatii catre institutiile abilitate as vrea sa stiu la ce articol de lege se mentioneaza responsabilitatea asociatiei de a face deratizari si dezinsectii. Am tot cautat, iar capitolul cu Obligatiile Asociatiei este foarte sumar. Va multumesc!
Propabil ca se gandesc la costuri. De obicei asociatia apeleaza la o firma externa .
Asociatia nu poate obliga proprietari sa si stropeasca in casa.
La noi cumparam un litru de K-Othrine SC 25 (Bayer) care e 350lei si facem supstanta care este imprastiata pe holuri subsol exterior si sunam la usi si intrebam pe cei care vor sa isi dea si in casa.
Deasemenea cine vrea aduce un recipient de un litru cu pompa si i ipunem acolo 10ml/litru ca sa isi stropeasca in casa sau boxa.
Sunt mai multe pisici ceea ce e bine ca nu exista soareci deloc, dar acum 4 sau 5 ani au parut pureci in iarba si apoi pe casa scari si de atunci stropim constant.
Inainte foloseam SOLFAC dar a fost scos si a aparut anul acesta iar Solfac MAXI care ar fi mai puternic decat K-otrine SC25

Nu puteti obliga proprietarii sa stropeasca in casa dar puteti cumpara dv si le oferiti un litru preparat sa isi stropeasca si deasemenea va puteti stropi pe scara depa ce sapala femeia de serviciu si un etaj mai sus is unul mai jos.
Deasemenea pe coloana tevilor puteti stropi si are remanenta chiar si 3 luni in spatii inchise.

w_v_w_v, utilizator
Multumesc pt raspuns, din pacate nu e tocmai ceea ce urmaresc.
Ma refer la o dezinsectie pe scara blocului, nu in apartamente. (stiu ca nu am autoritatea sa oblig ceilalti proprietari sa-si faca dezinsectie)
E o situatie de urgenta, o invazie, in care trebuie actionat imediat. Eu la situatia asta ma refer. Daca stiti sa-mi spuneti ce responsabilitati are asociatia in aceasta situatie, m-ar ajuta mult.
Mar_Ko, utilizator
Degeaba dati numai pe casa scarii. Gandacii de bucatarie se raspandesc cu usurinta. Dezinsectia trebuie facuta in totalitate, inclusiv subsolul. Si repetata dupa 10 zile pentru ca ouale nu sunt afectate de solitie.
Altfel, veti avea mereu probleme.
Incercati sa vorbiti cu vecinii, sa-i convingeti, ca e si interesul lor. Doar daca nu cumva le place convetuirea cu ei.
Va multumesc, insa nu este ceea ce am intrebat.
Ce am intrebat si m-ar ajuta sa-mi spuneti este ce responsabilitati are asociatia de proprietari in situatia unei invazii de gandaci si daca stiti articolul de lege care face referire la asta.

Este o pagina cu sfaturi juridice, va rog rezumati-va la acestea.

Identic a scris:

Degeaba dati numai pe casa scarii. Gandacii de bucatarie se raspandesc cu usurinta. Dezinsectia trebuie facuta in totalitate, inclusiv subsolul. Si repetata dupa 10 zile pentru ca ouale nu sunt afectate de solitie.
Altfel, veti avea mereu probleme.
Incercati sa vorbiti cu vecinii, sa-i convingeti, ca e si interesul lor. Doar daca nu cumva le place convetuirea cu ei.

Nu exista un astfel de articol de lege.
Mar_Ko a scris:

Ce am intrebat si m-ar ajuta sa-mi spuneti este ce responsabilitati are asociatia de proprietari in situatia unei invazii de gandaci si daca stiti articolul de lege care face referire la asta.