avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate drag1

Activitate drag1

Nu. Pentru obtinerea autorizatiei de construire este necesar initial eliberarea unui certificat de urbanism de catre primaria in cauza in baza caruia arhitectul sau proiectantul face proiectul pentru anexa. In certificat se cer anumite conditii indeplinite, avize eon, studiu topografic, studiu geo si dovada accesului la teren. Daca nu se obtine dovada accesului la teren nu se elibereaza autorizatia. Pentru a ajunge la teren trebuie sa treceti peste niste proprietati particulare. care poate vor fi sau sunt ingradite.Eu nu am intalnit nici un caz in care sa fie eliberata Autorizatie de construire pe un teren fara acces.
Buna ziua. Am niste probleme cu cativa colegi care nu fac diferenta, sau poate eu nu fac diferenta, dintre detinator legal al terenului si proprietar. In speta mea am nevoie de stampila "detinatorului legal al terenului", Terenul este un drum national avand ca proprietar Drumurile Nationale sau drumul judetean avand ca proprietar Consilul Judetea dar el se afla in cadrul unei comune X. Mentionez ca investita ce se realizeaza are la baza acte administrative eliberate de primaria X. CIne pune stampila? Cine este din punct de vedere juridic detinatorul legal? Multumesc anticipat