avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate ileanasimona

Activitate ileanasimona

Dragi colegi, am nevoie de ajutorul vostru in urmatoarea situatie:

Societatea A are inchiriate de la societatea B niste bunuri. Ulterior incheierii locatiunii, societatea A- tert poprit este anuntata prin "Adresa de infiintare poprire asupra sumelor datorate de terti " ca sumele datorate societatii B - debitor se vor vira la trezorerie in contul ANAF.
Dupa infiintarea popririi societatea B trimite un Contract de cesiune privind locatiunea bunurilor (incheiat intre B si C) catre societatea A , tert poprit si-i cere ca facturile sa fie emise si platite catre C.
CE trebuie sa faca tertul poprit A ?
Ia in considerare cesiunea si vireaza banii catre C sau nu si plateste in continuare catre ANAF in baza popririi?
Astept raspuns.
multumiri
Răspuns la discuția Incetare CIM dupa reintegrare
Nu v-am mentionat ca societatea s-a divizat (in recurs a fost introdusa noua societate ca succesoare in drepturi si obligatii) iar salariatul a fost preluat pe noua societate in baza unui protocol si s-a incheiat un nou contract de munca.
Decizia de desfacere viza contractul de la vechea societate.
In aceasta situatie, societatea trebuie sa notifice salariatul sau care este procedura legala ce trebuie urmata?
Ne solicita adeverinta de salariat pt concediul medica.Ce obligatii avem in aceasta situatie, tinand cont de faptul ca nu este scos din Revisal.
Care este termenul pentru scoaterea din Revisal ?
Buna ziua.,
rog ajutor pentru urmatoarea situatie
In urma unei contestatii a salariatului, Tribunalul a dispus reintegrarea acestuia pe postul detinut anterior.Impotriva sentintei am formulat recurss insa pana la pronuntare am reintegrat salariatul. Curtea de Apel a admis recursul si a respins contestatia.
Intrebarile mele sunt:
a) de la ce data ai incetez contractul
b) in ce temei legal
c) salariatul in ziua pronuntarii recursului a intrat in concediu medical, trebuie sa astept sa revina sau fac aplicarea art 49 al 5 codul muncii?
Buna ziua.Am urmatoarea situatie:in urma unei concedieri colective,o parte din salariati au actionat in instanta si au obtinut anularea deciziei de desfacere cim.Acum trebuie sa-i reintegram.
1.Ce acte trebuie incheiate?
2.Decizia de reintegrare se face de la ce data?CE trebuie sa contina obligatoriu?
3.Daca nu exista postul,el fiind desfiintat,pot face reintegrare pe altul similar?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Cod Inregistrare Fiscala
Cabinetul nu este platitor de TVA.
Care este sanctiunea pentru un cabinet de avocat care a eliberat chitante folosind CNP in loc de CIF?
Mentionez ca au fost emise chitante in format vechi,inseriate si numerotate de DGFP.
Va multumesc.
Răspuns la discuția contract executie mobilier
multumesc.
Buna ziua.Ma poate ajuta cineva cu un model de contract executie mobilier la comanda?
Va multumesc.
multumesc.
Buna seara.As vrea sa stiu daca este valabil timbrajul facut de avocatul paratului pentru clientul sau.Mentionez ca la dosar este depusa chitanta platita de avocat pe numele sau nu al clientului,dar cu suma corecta.Fiind in apel as putea sa cer rejudecarea ?