avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate Adeleee31

Activitate Adeleee31

Poprire

Bună seara,

În anul 2014 am avut o poprire pe cont , nefiind activitate financiară pe cont, în anul 2023 a fost ridicată poprirea de către biroul executor în instanță.
Acum 2 zile însă, am primit din nou hotărâre ( despre care nu stiam) , de la o altă firmă de executare ca mi s-au poprit din nou conturile.
Cum pot proceda ? Nu se prescriu?
Ar trebui sa iau legatura cu executorul și dacă ajungem la o suma lunara stabilita , acesta poate ridica poprirea de pe cont ? Nu ma pricep….
Va multumesc mult !!
În cazul în care tatăl nu este în țară, cum se poate proceda ?



AV. GABRIELA GERBER a scris:

Normal ca u este legal, caci pensia e de intretinere si nu de economisire. Natura ei legala nu poate fi schimbata prin simpla vointa a debitorului, în contra prevederilor si scopului legiuitorului si a dispozitiilor instantei.

Daca vrea poate face aceasta economisire separat de pensia de intretinere, nu il opreste nimeni.

Ceea ce aveti de facut este sa il executati silit prin intermediul unui executor judecatoresc.

Va multumesc


gi-jane2 a scris:

Si cu ce crede el ca il avantajează pe copil un cont la care nici nu are acces?
Daca nu plătește 3 luni, ii puteti face plângere penală pt abandon de familie.
Apelati la un executor sa il execute silit.


Această plângere unde se poate face ?
Bună ziua ,

Am vă rog o întrebare : am divorțat în instanță , iar tatăl copilului refuză să îi trimită pensia de întreținere : a zis ca i a făcut un cont și ca îi depune lunar acolo bani ( cont la care el are acces nu copilul ) ; în hotărâre nu este specificat nimic despre asta ; cum pot proceda? Este legal?
Va multumesc mult!
Eliberare documente liceu!

Liceul refuza sa imi elibereze diploma de absolvire ( 12 clase) si foaia matricola pe baza motivului ca nu au "secretara". Cum pot proceda deoarece am nevoie de documentatie ca parte a portofoliului educational. Mentionez ca nu am luat BAC-ul.

In asteptarea unui raspuns, va multumesc anticipat!
Buna seara ,
Mama mea are 14 ani si o luna in campul muncii , iar varsta ei este de 70 de ani. Pana in prezent nu beneficiaza de pensie. Am vazut ca noua lege este promulgata , iar femeile beneficiaza de reducere pt fiecare copil nascut.
Exista posibilitatea sa i se adauge la cei 14 ani si o luna aceasta reducere , pentru a isi depune dosarul de pensie?

Cu stima,