avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua , Am vă rog o întrebare : am divorțat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua , Am vă rog o întrebare : am divorțat în instanță ...

Bună ziua ,

Am vă rog o întrebare : am divorțat în instanță , iar tatăl copilului refuză să îi trimită pensia de întreținere : a zis ca i a făcut un cont și ca îi depune lunar acolo bani ( cont la care el are acces nu copilul ) ; în hotărâre nu este specificat nimic despre asta ; cum pot proceda? Este legal?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 14:08, 12 Decembrie 2023
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Normal ca u este legal, caci pensia e de intretinere si nu de economisire. Natura ei legala nu poate fi schimbata prin simpla vointa a debitorului, în contra prevederilor si scopului legiuitorului si a dispozitiilor instantei.

Daca vrea poate face aceasta economisire separat de pensia de intretinere, nu il opreste nimeni.

Ceea ce aveti de facut este sa il executati silit prin intermediul unui executor judecatoresc.
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si cu ce crede el ca il avantajează pe copil un cont la care nici nu are acces?
Daca nu plătește 3 luni, ii puteti face plângere penală pt abandon de familie.
Apelati la un executor sa il execute silit.


gi-jane2 a scris:

Si cu ce crede el ca il avantajează pe copil un cont la care nici nu are acces?
Daca nu plătește 3 luni, ii puteti face plângere penală pt abandon de familie.
Apelati la un executor sa il execute silit.


Această plângere unde se poate face ?


AV. GABRIELA GERBER a scris:

Normal ca u este legal, caci pensia e de intretinere si nu de economisire. Natura ei legala nu poate fi schimbata prin simpla vointa a debitorului, în contra prevederilor si scopului legiuitorului si a dispozitiilor instantei.

Daca vrea poate face aceasta economisire separat de pensia de intretinere, nu il opreste nimeni.

Ceea ce aveti de facut este sa il executati silit prin intermediul unui executor judecatoresc.

Va multumesc
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
La politie. Mergeti cu hotararea de divort și cu eventualele mesaje din care sa reiasă ca nu vrea sa plătească.
Ultima modificare: Duminică, 3 Decembrie 2023
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Solicitare instanta marire pensie de intretinere la nivelul venitului din tara de rezidenta galaoan galaoan Buna ziua. Va prezint urmatoarea situatie. 2 persoane divorteaza in 2012 au un copil minor si instanta il incredinteaza mamei, iar copilul pleaca cu mama in ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentară copil alexandru1206 alexandru1206 Buna ziua In urma unui divort minorul va sta cu mama urmând ca tatăl sa plateasca pensie alimentară.Tatal doreste sa plateasca pensia in cont deschis pe ... (vezi toată discuția)
Pensie de întreținere în perioada de vacanță: se poate întrerupe plata când copilul e la părintele nerezident? Miki&dede Miki&dede # Mihaela 07mai 2018 Buna ziua. Sotul meu are o fetita de 5ani din prima casatorie. Plateste pensia alimentara lunar si nu a intarziat niciodata cu plata ... (vezi toată discuția)