Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua , Am vă rog o întrebare : am divorțat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua , Am vă rog o întrebare : am divorțat în instanță ...

Bună ziua ,

Am vă rog o întrebare : am divorțat în instanță , iar tatăl copilului refuză să îi trimită pensia de întreținere : a zis ca i a făcut un cont și ca îi depune lunar acolo bani ( cont la care el are acces nu copilul ) ; în hotărâre nu este specificat nimic despre asta ; cum pot proceda? Este legal?
Normal ca u este legal, caci pensia e de intretinere si nu de economisire. Natura ei legala nu poate fi schimbata prin simpla vointa a debitorului, în contra prevederilor si scopului legiuitorului si a dispozitiilor instantei.

Daca vrea poate face aceasta economisire separat de pensia de intretinere, nu il opreste nimeni.

Ceea ce aveti de facut este sa il executati silit prin intermediul unui executor judecatoresc.
Si cu ce crede el ca il avantajează pe copil un cont la care nici nu are acces?
Daca nu plătește 3 luni, ii puteti face plângere penală pt abandon de familie.
Apelati la un executor sa il execute silit.

gi-jane2 a scris:

Si cu ce crede el ca il avantajează pe copil un cont la care nici nu are acces?
Daca nu plătește 3 luni, ii puteti face plângere penală pt abandon de familie.
Apelati la un executor sa il execute silit.

Această plângere unde se poate face ?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Normal ca u este legal, caci pensia e de intretinere si nu de economisire. Natura ei legala nu poate fi schimbata prin simpla vointa a debitorului, în contra prevederilor si scopului legiuitorului si a dispozitiilor instantei.

Daca vrea poate face aceasta economisire separat de pensia de intretinere, nu il opreste nimeni.

Ceea ce aveti de facut este sa il executati silit prin intermediul unui executor judecatoresc.

Va multumesc
La politie. Mergeti cu hotararea de divort și cu eventualele mesaje din care sa reiasă ca nu vrea sa plătească.
gi-jane2, moderator