avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate mire9

Activitate mire9

Se pot compensa creantele bugetare din drepturi salariale avand in vedere ca plata acestor creante este esalonata pana in 2016 ?
Se pot compensa creantele bugetare din drepturi salariale avand in vedere ca exista o esalonate a platilor pana in 2016 ?
Discuție MANDATAR
As dori sa imi spuneti daca sau ce riscuri am ca persoana fizica in cazul in care as fi mandatarul unei firme acuzate de moartea a doua persoane , (firma efectua niste lucrari la un bloc si doua persoane locatare al acelui bloc s-au asfixiat)
Adica asta ar insemna sa stau toata vacanta acasa sa astept ? Vine sau nu vine ?:)
In urma cu un an fostul meu sot a obtinut prin sentinta civila un program de vizitare al copilului nostru minor , program care -i da dreptul sa il ia in vacante la domiciliul lui , si de 2 ori pe luna in timpul scolii.De cateva luni acesta nu il mai ia pe copil motivand diverse si banuiesc ca nu il va lua nici in vacanta . El ar trebui sa respecte acea hotarare judecatoreasca sau poate veni dupa bunul lui plac ? Cui ar trebui sa ma adresez?
In urma unui control de la finante mi-au fost stabilite niste sume de plata , intre timp eu am vandut un imobil care era proprietatea firmei pentru a plati datoria pe care firma o avea la banca . Sumele nu sunt inca scadente , dar au venit finantele sa puna sechestru asigurator pe bunurile firmei . In cazul in care firma nu are bunuri ar putea sa puna sechestru pe averea personala a administratorului ?
va rog sa-mi spuneti daca pot fi trsa la raspundere in cazul in care am inregistrat in contabilitatea firmei facturi primite de la o firma care de fapt s-a dovedit ca este inexistenta , firma noastra fiind de buna credinta .
In cazul in care fostul meu sot nu mai detine o locuinta , are dreptul sa mai ia copilul si pe timpul noptii ? La momentul in care a obtinut dreptul la vizita avea o locuinta inchiriata dar acum duce copilul (atunci cind binevoieste sa-l ia ) la tot felul de rude de-ale lui si mie nu imi convine aceasta situatie . Va multumesc .
Buna seara . Va rog sa-mi spune-ti unde sa ma adresez in cazul in care fostul meu sot nu respecta programul de vizitare al copilului minor pe care il avem , in sensul ca il ia doar dupa bunul lui plac , nu respecta decizia judecatoreasca . Va multumesc.
Discuție tva chirie
Buna seara . As dori daca se poate sa ma lamuriti intr-o problema. Firma mea a subinchiriat un spatiu de la o societate comerciala . Este corect sa mi se factureze chiria cu TVA ?