avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate Ionescu.carina

Activitate Ionescu.carina

In prezent avem urmatoarea situatie:
Debitorul nostru ne-a transmis un act aditional la statutul societatii, prin care a cesionat partile sale sociale, catre doi noi asociati.
Ce ar trebui sa facem noi in continuare pentru recuperarea debitului?
Răspuns la discuția sfat recuperare creante
MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS!
Insa actiunea de lichidare judiciara societatii, o pot face fara alte demersuri?
Cum ar trebui sa procedez?
O firma ne datoareaza o suma mica, aprox. 15000 ron.
Mentionez ca nu am incheiat cu aceasta un contract de vanzare-cumparare, documentele si corespondenta purtata cu aceasta sunt : comenzi succesive, facturi. Mentionez ca pentru cateva facturi a emis instrumente de plata care s-au incasat, insa pentru ultima factura nu si nici nu a achitat-o. Datoria este din noiembrie 2008.
Care ar fi cea mai buna metoda de recuperare a debitului?
Ma confrunt cu urmatoarea situatie. O firma ne datoreaza o suma mare, aprox. 3 miliarde din 2008.
In recuperarea ei s-au facut mai multe demersuri pe cale amiabila, insa nu au avut nici o finalitate.
Ulterior, avand instrumente de plata emise de aceasta si refuzate la banca din lipsa de disponibil, le-am investit cu formula executorie.
Avand in vedere cheltuielile mari de executare silita, conducerea ar dori ca admininistratorul firmei sa raspunda penal.
Avand in vedere ca sunt incepatoare, va rog sa ma sfatuiti si sa detaliati pasi pe care trebuie sa-i urmez.
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!!
In cazul unui instrument de plata refuzat de banca, motivul - lipsa totala de disponibil, putem executa silit clientul direct la executorul judecatoresc, fara alte formalitati premergatoare??
Daca nu, care sunt acestea?
Daca sunt consiler jr. dar nu sunt inscrisa in tabloul Colegiului Consilierilor Juridici, pot fi imputernicita sa reprezint firma in fata Judecatoriei pentru sustinerea procesului , sa formulez si sa sustin apararile necesare, sa pun concluzii orale sau scrise in aceasta cauza???

Va multumesc!
In anul precedent am fost admisa in cadrul baroului, in calitate de avocat stagiar. In acea perioada desfasuram o activitate salarizata la care nu am renuntat, in alta profesie decat cea de av. stag. sau cons. jr. , insa in prezent am gasit o functie de consilier juridic pe care am acceptat-o , insa nu sunt inregistrata in Tabloul Colegiului Consilierilor juridici.
Ce pot sa fac????