avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Activitate fbogdan

Activitate fbogdan

Buna ziua, (imi cer scuze daca nu am incadrat la rubrica potrivita intrebarea)

Pe scurt situatia este urmatoarea:
Am mostenit o casa la tara, nu am domiciliul acolo dar o frecventez lunar.
Consiliul primariei din acel sat a hotarat prin HCL:
1) ca fiecare familie sa plateasca suma de 70 lei/an pentru salubritate.
2) persoanele care nu domiciliaza in sat, dar detin case acolo sa plateasca la fel suma de 70 lei/an pt salubritate, INDIFERENT DACA BENEFICIAZA SAU NU de acest serviciu.

Nu exista contract individual al firmei de salubritate cu nici un proprietar, doar Primaria are cu firma respectiva.

Intrucat toate resturile menajere generate la casa de la tara le arunc la pubela din oras, NU AM BENEFICIAT NICIODATA de acest serviciu (am martori vecinii) si nici nu am cerut verbal/ in scris sa beneficiez.
Acum am primit notificare de la primarie ca datorez suma de 250 lei reprezentand restantele de cativa ani buni (din 2014 mai exact) pt acest serviciu de salubritate de care nu am beneficiat + penalizari pt intarzieri (culmea)!
Am facut adresa in scris primariei in care am cerut explicatii si baza legala pt impunerea sumelor pt servicii neprestate si am subliniat ca mi se pare ne-legal sa platesc pt un serviciu de care nu am beneficiat niciodata.
Am primit raspuns oficial ca trebuie sa platesc oricum intrucat asa s-a hotarat intr-o hotarare a consiliului local.

Ce pot face in aceasta situatie (care mi se pare de-a dreptul revoltatoare) ?
Dupa ce termen se prescriu aceste sume?
Ce cai de atac am?
Ce legi exista in acest sens ?

Mi se pare ilegal ca Primaria sa impuna proprietarilor servicii de care nu au nevoie.
Daca procedeaza asa acum, pe viitor pot sa impuna orice si la orice costuri - motivand totul prin hotarari locale!

Va multumesc pt raspunsuri; va stau la dispozitie cu alte detalii.
Numai bine !
Buna ziua,
Sunt interesat sa cumpar un teren care are doar titlu de proprietate.
Vanzatorul-fiul spune ca propr. este mama lui care traieste. Acesta cere un avans pt intabulare si CF.
M-am gandit sa nu platesc acest avans pana terenul nu are CF sau sa platesc toti banii la notar dupa ce are CF.

Intrebari:
1) Daca as plati avansul pe acest teren care inca nu poate fi localizat exact si apar diferite probleme, atunci care ar fi riscurile pt mine ca si cumparator? Cum se procedeaza ca sa nu risc?
2) Cum se procedeaza cu plata totala la notar? Suma depaseste 10.000 Euro, nu vreau sa merg cu banii cash.

Va multumesc!
Buna seara, permiteti-mi va rog sa expun situatia si sa va cer sfatul:

Vreau sa cumpar un ap la et 4 intru-un bloc partial construit (cu 3 etaje, acum se construiesc restul etajelor - 7 in total), receptia de la Primarie fiind in primavara 2016.

Dezvoltatorul spune ca apartamentele au CF, si ca notarul cu care lucreaza garanteaza acest lucru insa eu am unele retineri.
Se solicita sa platesc un avans (50 % din suma) la semnarea antecontractului de cumparare. Cum ar trebui sa procedez inainte de a plati avansul?

Maine la prima ora ar trebui sa platesc avansul.
Eu vreau sa am certitudinea ca:
1) apartamentele au intr-adevar CF, este notarul constructorului de incredere (isi face profesionist meseria)?
2) se finalizeaza constructia
3) nu raman cu banii dati
4) as avea nevoie de avocat pt redactare antecontract?

Apartamentele finisate sunt vandute, dar mai exista ap. la rosu nevandute inca.
In cazul nefericit in care as plati avansul cu antecontract la notar, si din diverse motive nu se finalizeaza constructia sau apar alte probleme, la ce riscuri ma expun?

Va multumesc pt timpul si raspunsul Dvs!
Expertul face expert. dpv contabil in proces asoc propr/ restantier (parat).
Paratul vrea sa vada fiecare act (daca nu sunt depuse la dosar paratul a cerut ca toate documentele care fac obiectul expertizei sa fie depuse la dosar, nu s-a incuviintat pt ca sunt f multe).

In ideea in care in actele depuse de asoc ar fi inscrisuri nelegale cf L230,
exista temei legal prin care paratul poate cere instantei sa dispuna ca el sa asiste/participe la expertiza?

Multumesc!
Proces pe rol reclamanta Asoc Propr, parat restantier.
Proces in faza de numire expert contabil. L230 spune ca se poate ataca orice hotarare nelegala in 45 zile.
Odata cu comunicarea actiunii paratul:
- a primit si unele inscrisuri pe care nu le-a atacat pt ca nu avea toate elementele necesare, respectiv
alte inscrisuri care sa dovedeasca clar ca sunt ilegal intocmite gf L230 si nici nu a stiut.

Avocatul paratului nu a sesizat instantei nelegalitatea inscrisurilor.
1) Intrebare: S-a pierdut termenul?

La cererea paratului Asoc. a mai depus inscrisuri care la fel nu indeplinesc conditiile de legalitate cf L230.
In plus au formulare neclara si ambigua.
Pt acestea s-a cerut instantei sa nu se considere just temei pt plata chelt intret. In incheierea de sedinta instanta nu s-a pronuntat asupra acestor cereri ale paratului.
2) Intrebare: Este oportuna (pt parat) actiune separata pt inscrisurile mai sus amintite (nelegale) cu titlu 'Anulare act'?
Termenul pt aceasta actiune este de 45 zile de la luarea la cunostinta a acestor inscrisuri?

S-a incuviintat expertiza contabila pe 3 ani.
3) Intrebare: Daca inst. nu se pronunta asupra cererii paratului de-a nu considera acele inscrisuri just temei pt calc cheltuielilor
ce relevanta mai are expertiza? (odata ce paratul desi cere repetat in toate inscrisurile doveditoare ale chelt, inst a aprobat doar
registrele cu PV)

Va multumesc!
Litigiu cu Asoc. Propr, eu sunt parat. S-a admis expertiza contabila. Avocatul meu spune ca nu are baza legala ca sa ceara instantei sa admita ca eu (parat) sa asist la expertiza, in conditiile in care am cerut Inst. ca asoc. sa prezinte la grefa actele prin care face dovada calculului cotelor de intretinere. Inst nu a admis aceasta cerere a mea, motivand ca exista expert contabil.
Teoretic daca eu voi plati acest expert care ma convoca si pe mine la o discutie, tot nu voi vedea actele fizic. Cum as putea face obiectiuni la expertiza daca nu voi sti/nu am acces la toate actele care nu sunt toate doar facturi/note de consum ci ar putea fi si de alta natura(hotarari etc) care e posibil sa nu fie legale. Cum as putea face atunci obiectiuni la ceva ce nu am vazut fizic?
Cred ca nici obiectiuni la calculul matematic nu as putea face daca nu am vazut actul.
Eu stiu clar ca L230/2007 imi da dreptul sa vad la cerere orice act al Asoc. si sa primesc explicatii, lucru care mi se refuza de Asoc. in mod sistematic de peste 1 an la cererile recomandate prin posta.
Intrebari:
1) Ce pot face in acest caz? (Nu pun la indoiala impartialitatea viitoarei expertize contabile)
2) Nu am contestat listele de plata in termen de 10 zile de la afisare. Av Asoc. a facut aceasta observatie care s-a consemnat. S-ar putea intampla oare sa platesc expertiza si pe urma sa vina cu acesta exceptie si astfel sa pierd procesul? (Astfel nu mai are rost sa platesc expertiza)

As aprecia si opiniile Dvs argumentate juridic.
Multumesc frumos pt timpul acordat si raspunsurile Dvs.
Buna,
Va expun 2 cazuri de violare domiciliu care mi s-au intamplat recent:

1) Vecinul meu a intrat de repetate ori la mine in curte/gradina la casa de la tara fara acceptul meu. Mi-a furat legume, si-a lasat oile si calul libere (la mine) fara sa-mi ceara voie.
Am vrut sa fiu de buna-credinta si sa rezolv amiabil asa ca pana acum i-am atras atentia verbal dar acum a taiat fara sa-mi ceara acordul 2 pruni care erau in gradina mea (imprejmuita) la marginea gardului care ne desparte.
A facut-o fiindca si-a construit casa prea aproape de gard si a motivat ca prunii ii strica lui casa. Nu avea reparatii urgente de facut, doar a mizat pe buna mea credinta.
2) Intr-o alta gradina a mea imprejmuita si inchisa, alti vecini au intrat cu excavatorul pt a-si repara conducta de apa. Nici in acest caz nu este prima data cand o fac fara acordul meu. Si acestora le-am interzis sa mai intre fara acordul prealabil.

Sunt hotarat sa-i reclam pt violare de domiciliu pt ca altfel nu se potolesc (si eventual sa ma impac daca sunt despagubit) si nu invata minte. I-as fi lasat sa-si execute lucrarile daca mi-ar fi cerul acordul prealabil.

Ce pasi trebuie sa fac pt asta?
Ce sa reclam la politie? Ce urmeaza dupa plangerea la politie?

Va multumesc!
Buna ziua,
In fata unui "Cedeaza trecerea" am incetinit si fiind atent la masinile carora trebuia sa le dau prioritate, am zgariat usor o masina parcata neregulamentar: (iesea cu 25 cm inspre banda + pozitionata chiar sub semn).
Eu am RCA, pagubitul are masina noua cu numere rosii (cred ca e in leasing cumparata, deci fie are RCA sau CASCO).
Am incercat sa caut propr, dar nu am declarat la Politie in 24h accidentul.
Pagubitul m-a gasit printr-un martor si a facut plangere la politie. Ar fi de acord sa-si retraga plangerea si sa ne intelegem amiabil si sa-si repare masina pe asig mea.
Si eu sunt de acord cu constatarea amiabila si sa imi asum vina. Sunt de buna credinta si nu vrea sa 'fentez'. Imi asum responsabilitatea si consecintele.

Intrebari:
1) Care este procedura? Intai mergem la pol unde retrage plangerea, apoi incheiem constat amiabila, apoi mergem la asig meu?
2)Ce risc in cel mai rau caz? Amenda, puncte, permis suspendat, dosar
3)Ati mai avut cazuri similare? Ce sfaturi imi dati?

Va multumesc!
Buna ziua,

Sunt somer din 11 Dec 2009. Am depus actele de somaj in 21 Ian 2010 si trebuie sa ma prezint la vizat carnetul de somaj in 15 Febr 2010.
Cum trebuie sa parasesc tara, am anuntat in scris ITM in 4 Febr 2010 faptul ca voi fi plecat din tara incepand din 15 Febr (exact data pt viza) pe o perioada mai mica de 3 luni. Le-am lasat si IBAN ul contului meu pentru virarea somajului.
Am incercat azi 11 Febr sa obtin viza de somaj pt luna Febr, insa functionara m-a refuzat pt faptul ca somajul meu a fost suspendat pt plecarea din tara. Conform carei legi am fost refuzat? Exista o lege care imi interzice in aceste conditii sa beneficiez de somaj?
De ce nu pot beneficia de somaj macar pt o luna, in conditiile in care inca sunt somer si inca nu am plecat din tara?
Vi se pare corect ca eu sa platesc statului lunar contributiasi sa nu beneficiez de somaj nici macar pt o luna?
Ce pot face in acest caz? Cui ma pot adresa?

Va multumesc!
Multumesc pt raspuns;
Termenii in care l-ati formulat sunt prea juridici pt cineva care nu e familiarizat cu acestia. pe scurt,tot nu stiu de cind se prescriu drepturile salariale. Trei ani de la data nasterii dreptului la actiune.
Dar cind se naste acest drept/ SPETA AM DAT-O CIT MAI EXPLICIT, dar nu am primit un raspuns clar.
Cat priveste executarea silita ma gandesc ca trebuie parcurse etapele....RECURS ,APEL..si apoi hotararea sa ramana definitiva.

Va MULTUMESC.