Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpararea unui teren cu titlu de proprietate, sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpararea unui teren cu titlu de proprietate, sa platesc avans?

Buna ziua,
Sunt interesat sa cumpar un teren care are doar titlu de proprietate.
Vanzatorul-fiul spune ca propr. este mama lui care traieste. Acesta cere un avans pt intabulare si CF.
M-am gandit sa nu platesc acest avans pana terenul nu are CF sau sa platesc toti banii la notar dupa ce are CF.

Intrebari:
1) Daca as plati avansul pe acest teren care inca nu poate fi localizat exact si apar diferite probleme, atunci care ar fi riscurile pt mine ca si cumparator? Cum se procedeaza ca sa nu risc?
2) Cum se procedeaza cu plata totala la notar? Suma depaseste 10.000 Euro, nu vreau sa merg cu banii cash.

Va multumesc!
Ati discutat despre vanzare cu proprietarul sau doar cu fiul?
In cadrul unei promisiuni bilaterale de vanzare/cumparare stipulati conditii privind scopul avansului, stabiliti un termen maxim pentru efectuarea cadastrului si apoi a finalizarii tranzactiei, penalitati pentru depasirea termenului, conditii de plata dublului avansului in cazul nefinalizarii tranzactiei din cauza vanzatorului, etc..
Consultati un avocat sau notar cu privire la stabilirea conditiilor din promisiune.
Banii se transfera in cont bancar dupa semnarea contractului de v/c la notar.
Avansul puteti sa il dati numerar, formalitatile ptr cadastru sunt in jur de 2-3000 lei, mai mult sau mai putin. Aveti in vedere ca vanzatorul trebuie sa plateasca impozitul pe vanzare iar dvs taxele notariale ptr tranzactie.