avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpararea unui teren cu titlu de proprietate, sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpararea unui teren cu titlu de proprietate, sa platesc avans?

Buna ziua,
Sunt interesat sa cumpar un teren care are doar titlu de proprietate.
Vanzatorul-fiul spune ca propr. este mama lui care traieste. Acesta cere un avans pt intabulare si CF.
M-am gandit sa nu platesc acest avans pana terenul nu are CF sau sa platesc toti banii la notar dupa ce are CF.

Intrebari:
1) Daca as plati avansul pe acest teren care inca nu poate fi localizat exact si apar diferite probleme, atunci care ar fi riscurile pt mine ca si cumparator? Cum se procedeaza ca sa nu risc?
2) Cum se procedeaza cu plata totala la notar? Suma depaseste 10.000 Euro, nu vreau sa merg cu banii cash.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 18:59, 11 Februarie 2016
Ati discutat despre vanzare cu proprietarul sau doar cu fiul?
In cadrul unei promisiuni bilaterale de vanzare/cumparare stipulati conditii privind scopul avansului, stabiliti un termen maxim pentru efectuarea cadastrului si apoi a finalizarii tranzactiei, penalitati pentru depasirea termenului, conditii de plata dublului avansului in cazul nefinalizarii tranzactiei din cauza vanzatorului, etc..
Consultati un avocat sau notar cu privire la stabilirea conditiilor din promisiune.
Banii se transfera in cont bancar dupa semnarea contractului de v/c la notar.
Avansul puteti sa il dati numerar, formalitatile ptr cadastru sunt in jur de 2-3000 lei, mai mult sau mai putin. Aveti in vedere ca vanzatorul trebuie sa plateasca impozitul pe vanzare iar dvs taxele notariale ptr tranzactie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Op conditionat pentru stingerea datoriilor catre asociatia de proprietari? scarlat_ramona scarlat_ramona Buna ziua, sper sa adresez intrebarea in sectiunea potrivita. As dori sfatul dvs in urmatoarea situatie: Dorim sa achizitionam prin Prima Casa un apt ... (vezi toată discuția)
Promisiune bilaterala de vanzare-cumparare LauraPaler LauraPaler In urma cu un an de zile am semnat o promisiune de vanzare-cumparare, cu un domn care este administratorul unei societati comerciale. Dansul se oblica sa-mi ... (vezi toată discuția)
Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă 29.000 de euro, iar vânzătorul vrea banii cash. este legală pretenția lui? manutmu manutmu Sunt pe cale sa cumpar un apartament (29 mii euro) insa vanzatorul vrea toti banii cash in EURO. Eu am toti banii in contul meu bancar in RON. E legal sa dau ... (vezi toată discuția)