avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate cukrasz_kata

Activitate cukrasz_kata

Bună ziua, am ieșit la pensie in data de 15 mai 2022, la limita de vârstă. Am o pensie de 1494 lei. In luna iulie asteptam și eu cei 700 lei, ajutorul pe baza OUG 74/2022. Care e din 02.06.2022.
Nu am primit,când am întrebat casa de pensii mi s-a răspuns că nu am dreptul că am cumulatie de pensie+salariu...când am menționat că nu mai sunt angajata din 15 mai, răspunsul a fost că ajutorul s-a calculat după veniturile din luna aprilie.
Îmi explică și mie cineva,cum se poate aplica hotărârile unei ordonanțe din iunie,după veniturile realizate în aprilie?
In răspunsul casei de pensii s-a făcut referire la art 1 alin e din ordonanța,dar eu nu am văzut nicăieri referire la luna aprilie.
Mulțumesc pentru răspuns.
Bună dimineața, angajatorul insistă să depun demisie. Menționez că nu am primit încă decizia de pensionare,dar nu mai vreau să lucrez.
Mulțumesc
Toate demersurile in acest sens sunt in curs ,sau finalizate, ne interesează promlema cu datornicii
Bună ziua,blocul nostru cu trei scări a câte 14 apartamente,vrem sa trecem la o altă asociație.
Din păcate avem doi vecini care au datorii mari la consum.
Care este demersul legal,fata de acești locatari? Am înțeles că până avem datorii față de asociația actuală,nu putem trece la noua asociație.
Mulțumesc pentru răspuns.
Bună dimineața, am dreptul la pensie la limita de vârstă,din 15 mai. Dosarul e depus.
Trebuie să depun demisie la locul de munca?
Mulțumesc
Răspuns la discuția Inchidere magazin
Eu ma refeream la o inchidere temporara de 2 - 3 saptamini. Poate nu m am exprimat bine.
Buna dimineata, lucrez la un magazin alimentar de cartier. Seful a zis sa facem ore suplimentare,ca daca van fi nevoit sa inchida din cauza situatiei actuale,nu mai primim nici un ban. Reglementeaza vreo lege acest lucru la patroni? Ne poate lasa fara nici un venit in acest context? Multumesc pt raspuns.
Discuție administrator
Buna seara, avem un apartament cumparat cu sotul, in care pe moment locuieste socrul meu.noi divortam si am nevoie de o adeverinta ca in locuinta sta socrul meu. de la cine sa solicit aceasta adeverinta? multumesc
Discuție partaj
Buna dimineata, am o afacere,o societate pe numele meu. Casa in care locuim este proprietatea firmei, adica casa am trecut pe firma pt a putea accesa un imprumut pe firma. Intrebarea mea este: daca divortez de sotul meu(din pacate tot mai des intra in discutie un divort), la partaj casa se imparte, fiind proprietatea firmei? Mentionez ca sotul meu nu lucreaza si nu contribuie la nici o cheltuiala.Multumesc pt raspuns!
Discuție partaj
Buna dimineata, am o afacere,o societate pe numele meu. Casa in care locuim este proprietatea firmei, adica casa am trecut pe firma pt a putea accesa un imprumut pe firma. Intrebarea mea este: daca divortez de sotul meu(din pacate tot mai des intra in discutie un divort), la partaj casa se imparte, fiind proprietatea firmei? Mentionez ca sotul meu nu lucreaza si nu contribuie la nici o cheltuiala.Multumesc pt raspuns!