Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Inchidere magazin
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Inchidere magazin

Buna dimineata, lucrez la un magazin alimentar de cartier. Seful a zis sa facem ore suplimentare,ca daca van fi nevoit sa inchida din cauza situatiei actuale,nu mai primim nici un ban. Reglementeaza vreo lege acest lucru la patroni? Ne poate lasa fara nici un venit in acest context? Multumesc pt raspuns.
Da, va poate lasa fara un venit salarial.

Concedierea reprezintă încetarea contractului individual de muncă din iniţiativa angajatorului.
Concedierea poate fi dispusă pentru motive care ţin de persoana salariatului sau pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.
Eu ma refeream la o inchidere temporara de 2 - 3 saptamini. Poate nu m am exprimat bine.
Cam greu de dat raspuns la generalitati ... va poate trimite in somaj tehnic.