avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Activitate Anamaria_20

Activitate Anamaria_20

Deci in cazul RUP as avea o sansa sa scap fara sa imi fie patat cazierul si sa pot continua facultatea si sa profesez mai tarziu?Din cate am auzit solutionarea unui dosar penal poate dura pana la 3 ani si nu as dori sa am probleme la terminarea facultatii.E posibil sa raman in evidenta politiei atata timp cat nu imi va fi intocmit un dosar penal care sa imi puna o piedica ulterior in inscrierea examenului pentru barou?


Sunt in anul 1,iar dosarul fiind intocmit acum cateva zile mai dureaza pana la solutionare.Mentionez ca am savarsit infractiunea de furt in forma simpla.
Nici in cazul unei reabilitari de drept nu pot profesa ca si avocat sau notar?Momentan nu s-a solutionat dosarul.Urmeaza sa fiu chemata la politie.
Daca am dosar penal mai pot continua facultatea de drept si sa am o cariera in viitor?Din cate am auzit daca nu o sa mai am probleme peste 3 ani de buna purtare nu imi va aparea in cazier si as dori sa stiu ce pot face in continuare,daca mai pot profesa ca avocat,judecator,profesor universitar etc.
Dupa cat timp pot sa cer reabilitarea de drept in cazul intocmirii dosarului penal si cum se procedeaza?Multumesc!
In cazul in care apelez la un avocat,cu ce ma poate ajuta in acest caz?
Buna ziua,acum cateva zile am sustras un maieu dintr-un magazin din incinta mall ului in valoare de 110 lei.Crezand ca maieul nu are niciun antifurt pe el l-am imbracat iar cand am iesit a bipăit.Am asteptat sa vina paznicul care mi a facut un control precizand sa imi ridic bluza in sus.Dupa ce am returnat si achitat produsul respectiv politia a fost chemata si mi s-a intocmit un proces verbal.As dori sa stiu daca mi se poate infaptui un dosar penal sau voi scapa doar cu o amenda.Tin sa mentionez ca nu am mai avut antecedente penale.Multumesc!