avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate nzsolt85

Activitate nzsolt85

Buna Ziua,

sunt interesat sa aflu mai mult despre beneficiile angajarii unui somer in 2016. Care ar fi beneficiile referitoare la angajator/angajat? conditiile?
Cum sunt alocate aceste beneficii?

Va multumesc anticipat!
Buna Ziua,

as avea o intrebare. Pentru o firma, care prest.servicii pe internet.<catalog companii>trebuie sa ataseze la formul de inregistrare, dupa primirea platii un contract de prestari servicii. Exista o metodologie simplificata, cu care partile pot semna contractele?<ex.electronic.etc.>fara ca furnizorul sa trimita contractul prin posta/fax si sa primeasca semnat tot prin ecelasi metoda inapoi?


O zii buna in continuare! :)
sugesti referitor la topicul de mai sus?:)

Va multumesc anticipat...

N.Zs.
Buna ziua,

as avea o simpla intrebare. Care ar fii forma cea mai convenabila, pentru a furniza consultanta in domeniul afaceri online, in cadrul internetului.. in EUROPA?<in forma webinar, de ex. anymeeting.com> <clienti numai din EU>

Ar fii o simpla discutie cu clienti pe platformul respectiv si clientul cand registreaza ar achita o anumita suma.toate procesate online pe paypal. Ar fii de ajuns sa fiu registrat ca si o Persoana f.autorizata sau ca o intreprindere individuala.. si as plati dupa venituri un anumit procentaj de impozit<impozit pe venit 16%>>?

care ar fii modal. mai simpla?

o zii buna in continuare! va multumesc anticipat pt. raspuns
Domnisoara/Doamna Avocat,

va multumesc anticipat pt. raspunsul dvs. Dupa cum am vazut, codul de 7312 nu este inclus in actul constitutiv al firmei:( Daca in momentul de fata firma va op. ca doar un portal de anunturi de mica publ. aceste trei coduri caen vor fii de ajuns da?:

-7311 Servicuu de repr. media
-6311 Prelucrarea Datelor, Administrarea paginilor web si activitati conexe
-6312 Activitati ale portalurilor web

o zii buna in continuare!
Buna Ziua,

tocmai am deschis o mica afacere, care are ca activitatea de baza: 631 Activitati ale portarulilor web, prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe.

Deci simplu inteles, projectul va fii pt. un site de mica publ. unde utilizatori pot posta anunturi, daca platesc o anumita contrav. a serviciului.<Membership fee pt. o perioada de 6.12luni. > Pe langa aceste activitati vom pune si bannere publicitare pe site. Deci asta ar fii totul.

La ORC. este de ajuns sa utilizez la precizarea activitatii urmatoarele coduri CAEN:

6311 Prelucrarea Datelor, Administrarea paginilor web si activitati conexe
6312 Activitati ale portalurilor web

?

Dupa cum am citit, daca siteul are si o interfata, unde clienti pot registra datele personale, trebuie sa am nevoie de o anumita autorizatie pt. a colecta acest fel de date.. despre ce aut. vorbim in acest caz? <for fii colectate/stocate informatii in legatura cu membrii care inregistreaza< persoane juridice<adresa, nr de tel, CUI, etc.

Va multumesc anticipat, o zii buna in continuare!
Buna Ziua,

as avea o intrebare. As dori sa inregistrez o firma, care as avea ca si activitate introducting brokerajul pt. mai multe firme de[EDITAT].
Care ar fii codul CAEN, care ref.la aceasta activitate?

O alta intrebare. Ar avea si o sectiune, de webshop dar numai pe baza de intermedieri carti de brokeraj. pe baza de amazon. codul caen pt aceasta activitate?

Va multimesc anticipat pt. raspunsul dvs. o zii buna in continuare!
va multumesc. Inca o intrebare scurta,daca se poate:) Ce autorizatie imi trebuie, daca in activitatea firmei v.a aparea si un serviciu, care ofera analize Forex ca si signale ot. membri.

Daca as dori sa operez ca si un trader pt. un portfolio stabilit in Swiss am nevoie de o aut. de trader?ma refer la forex trading. <momentan sunt in Marea britanie si reglementarile sunt diferite. Deci intrebarea mea este, daca un trader, daca opereaza cu un 3.rd party capital, trebuie sa fie regulat sau nu de autoritati?<regulated or no?daca da, care este organul care reg.aceste acivitati?

va multumesc anticipat pt. raspunsul dvs. sa aveti o zii buna!
va multumesc pt. raspunsul dvs. Imi puteti da o sursa, unde as putea citi mai mult despre reglementarile/legiile referitor la aceasta tema? Rep.added.

Sa aveti o zii buna in continuare!
Singura legatura ar fii, faptul ca administrarea ar face din romania. Prin administrare, inteleg raportari, costumer care service.. legate de activitatea principala, care de fapt consta in transmiterea clientilor la un broker de pe piata mondiala Forex/CFD. Comisioanele dupa clienti, ar fii venitul companiei. Si in long term, analizele financiare, care vor fii vandute unui clientelei situata in UE si in intreaga lume.