avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate dragmar

Activitate dragmar

Buna ziua,



Va rog sa-mi spuneti daca cetatenii straini pot achizitiona teren in Romania si in ce conditii.

Multumesc.



Cu stima,

Caz concret: doua persoane juridice, denumite X si Y. X are contract cu o companie de telefonie, Y foloseste abonamentul si il plateste, dar X trebuie sa se deconteze. Ce forma de contract pot folosi intre cele doua persoane juridice? Multumesc.
Discuție PFA
Buna ziua, nu stiu daca ma puteti ajuta, dar incerc. Detin un Pfa, merg la targurile saptamanale, cu produse textile, adica desfasor o activitate comerciala pe piete. As dori csa stiu care sunt organele competente de control. Ba ma trezesc cu politia comunitara, pe cap, ba cu cei de la jandarmerie. Stiu ca cei de la Financiar au "dreptul" si cei de Protectia consumatorului. Mai ramane sa vina cei de la Politia rutiera. Am incercat sa caut in Monitorul Oficial, dar sincer nu am gasit(s-ar putea sa nu stiu nici ce caut). As dori sa cunosc legea pentru a ma putea apara, in cazul in care mai vin la "taraba" mea, sau daca au dreptul cei sus numiti, macar sa stiu, si sa nu mai simt frustrarea care ma incearca de fiecare data.
Discuție Pagubiti Dacia
Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu noutati legate despre despagubirea celor care au depus la C.E.C contravaloarea unui autoturism din productia interna, DACIA 1300, pana la 1 noiembrie 1990. Mentionez ca parintii mei au transferat banii la BRD.