Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ce contract se poate folosi?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ce contract se poate folosi?

Caz concret: doua persoane juridice, denumite X si Y. X are contract cu o companie de telefonie, Y foloseste abonamentul si il plateste, dar X trebuie sa se deconteze. Ce forma de contract pot folosi intre cele doua persoane juridice? Multumesc.
X poate cesiona ctr lui Y;
Y va deveni titularul de drepturi si obligatiuni;
nU stiu de ce nu au facut si pana acum cesiunea contractului?

Se poate face intradevar un contract de cesiune , dar in general acesta se poate realiza doar cu acordul companiei de telefonie.