avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate Sioux-2

Activitate Sioux-2

Buna ziua!
Datorita unor blocaje in efectuarea platilor de catre beneficiari, firma pe care o conduc si-a intrerupt fizic activitatea. Deoarece in legislatie nu am gasit mai nimic, apelez la ajutorul vostru in a-mi rezelva urmatoarele:
Suntem 2 angajati ramasi in firma si asi dori ca de la inceputul acestui an, pe o perioada nedeterminata (pana la deblocarea platilor) sa nu mai platesc impozitele pe salarii, etc sau macar sa le diminuez. Spuneti-mi va rog daca exista vreo posibilitate in a rezolva aceasta problema.
Multumesc.
Multumesc.
Multumesc mult!
1. Executorul judecatoresc trebuie sa fie din localitatea unde isi are sediul reclamatul (beneficiarul meu), sau poate fi si din localitatea mea? (In Contract este prevazut ca orice litigiu ce nu se poate rezolva pe cale amiabila, se adreseaza instantei din localitatea unde isi are sediul Beneficiarul)
2. Se merge direct la executorul judecatoresc sau trebuie sa-i dau in judecata pentru ca dupa aceea completul de judecata sa investeasca BO-urile cu formula executorie iar apoi sa fie numit un executor judecatoresc?
Multumesc pentru promptitudine! La randul sau, beneficiarul meu are de incasat sume uriase si acesta este "lantul" care s-a intrerupt... Colaboram de peste 1 an si inafara de o singura problema de acest gen care s-a remediat dealtfel intr-o saptamana, nu au fost probleme. Acum inca avem contracte in derulare iar apelarea la justitie ar insemna in mod cert o incetare a tuturor relatiilor... ceea ce nu ar fi deloc in avantajul meu. Dar se pare ca aceasta este singura cale de a-mi recupera banii. Insa cred ca este un proces destul de lung in timp pana se ajunge la solutie, nu-i asa?
Buna ziua.
Am si eu o problema legate de B.O. In perioada 20.10.2008 - 03.11.2008 mi-au fost refuzate la plata de catre banca beneficiarului un numar de 4 B.O.-uri. Urma ca plata sumei respective sa se faca ulterior prin O.P. dar nici pana astazi nu am primit banii. Intre timp, mi-au fost emise pentru o alta factura B.O.-uri conform noilor reglementari (cele dinainte fiind de tip vechi) si care apartin unei alte banci decat cea dinainte. Intrebarile mele sunt urmatoare:
1. Daca au intrat in CIP pentru refuzul anterior, mai pot emite alte B.O.-uri sau este o "tactica" de tergiversare a platilor?
2. Pentru refuz plata in caz BO, se intra in CIP?
3. Daca sunt in CIP, o alta banca decat cea care a inregistrat refuzul, ii poate elibera BO-uri pentru plati viitoare?
4. Care sunt posibilitatile de a-mi recupera banii?
Apreciez orice sfat pe aceasta tema, incluzand si lamuriri asupra altor consecinte care in acest moment imi scapa din vedere.
Multumesc.