avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate ASKIM3GET

Activitate ASKIM3GET

Punctajul este acelasi, suma pe care mi-o solicita spre restituire reprezinta contravaloarea a 3 pensii lunare,pensia mea fiind de 1027 lei / luna.

Eu mai am un contract de mandat cu asociatia de locatari pentru o suma de 100 lei / lunar - unde am functia de cenzor, dar repet e contract de mandat si mi s-a spus ca nu intra in contradictie cu pensia anticipata.

Chiar nu mai inteleg nimic. Va rog sa ma luminati daca puteti.
Va multumesc
Buna ziua

Am iesit la pensie incepand cu data de 01,03,2013. Inafara de ultimul salariul cel aferent lunii februarie 2013, am primit 3 salarii compensatorii.
Azi am primit de la Casa de Pensii o Decizie privind recuparea sumelor incasate necuvenit cu titlu de prestatii de asigurari sociale in care mi se solicita restituirea unei sume de 3081 de lei intrucat in perioada 01,03,2013 - 31,05,2013 as fi incasat sume necuvenite.
Eu presupun ca e vorba de acele 3 salarii compensatorii pentru ca eu din data de 01,03,2013 am incetat raportul de munca.

Ce pot face in aceasta situatie?
Va multumesc
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
necunoscut
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
nabucodonosor
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
atasament
Răspuns la discuția firma de transport intracomunitar
Am descarcat form 091 si la date pv vectorul fiscal se refera la achizitii intracomunitare, iar la mine nu e cazul, ce ar trebui sa bifez?
Răspuns la discuția firma de transport intracomunitar
Off, n-am inteles intradevar
deci trebuie doar sa depun al doilea dosar respectiv depunerea formularelor 091 si 095, si gata, pe urma pot sa-mi desfasor activitatea?
Răspuns la discuția firma de transport intracomunitar
Pana nu parcurg prima etapa nu pot sa trec la a doua, nu-i asa?
Răspuns la discuția firma de transport intracomunitar
Va multumesc mult pentru ajutor, in sfarsit m-am lamurit.

Am sa merg sa depun dosarul la Finante pentru inregistrarea in scopuri de TVA.

Din ce am citit pe forumuri e o procedura care dureaza destul de mult si pana nu ma voi inregistra in scopuri de TVA si apoi in ROI, nu voi putea lucra, pentru prestarea serviciilor intracomunitare. Asa ca nu trebuie sa mai pierd timpul macar sa apuc sa lucrez in 2011.B-)

Cu stima

Răspuns la discuția firma de transport intracomunitar
Oricare dintre societati poate sa fie beneficiarul, in functie de contractul incheiat.
Daca ma puteti ajuta cu pareri pentru fiecare v-as ramane profund indatorata.
Multumesc