avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 341 soluții astăzi
Forum Activitate lidialyly

Activitate lidialyly

Buna ziua,
As dosri sa stiu daca intr-un S.R.L. se poate aduce ca aport la capital presatii in munca, precum si anumite inscrisuri (documente) oficiale cu o anumita valoarea.

Multumesc!
Răspuns la discuția Uzufruct, sediu societate
Va multumesc pentru raspunsuri.
Cred ca voi incheia contractul cu ambii, sa nu existe niciun dubiu la inregistrare la Registrul Comertului. Cine stie de ce se mai leaga astia....


Răspuns la discuția Uzufruct, sediu societate
Hmmm, un avocat spune cu uzufructuarul, un consilier juridic spune cu ambii. Care sa fie varianta corecta? :hm:
Buna ziua,

Intrebarile mele:
1. Cu cine trebuie sa incheie o persoana juridica un contract de inchiriere pentru sediu firma, contract al carui obiect este inchirierea unu spatiu asupra caruia exista un drept de uzufruct viager? Cu proprietarul sau cu uzufructuarul?
2. Sau, poate incheia numai cu proprietarul avand acceptul in scris al uzufructuarului?
3. Societatea poate sa-si stabileasca sediul social intr-un spatiu care a fost inchiriat de aceeasi societate cu cativa ani in urma pentru un alt scop? Poate sa faca acest lucru fara a mai incheia un nou contract de inchiriere, in ideea in care in vechiul contract nu se mentioneaza ce destinatie va avea spatiul?

Va multumesc!
Buna ziua...din nou :)
Intrebare: un cetatean dintr-o tara care nu este membra a UE si cu care tara noastra nu are semnat niciun tratat, poate cumpara un imobil constructie in Romania? Dar un imobil teren?

Va multumesc!
Am inteles...dar, exista vreo prevedere legala care sa-l oblige pe angajator la plata in termenul indicat de Dvs. mai sus, respectiv luna in care a nascut sau cand se plateste lichidarea lunii respective???
Cu alte cuvinte, acesta se poate acorda chiar dupa trecerea unui interval mai lung de timp... sa zicem..de cateva luni??
Multumesc.
Mai am o intrebare: in cat timp este obligata unitatea sa faca aceasta plata??
Va multumesc pentru raspunsuri..dar, este vorba de salariul brut sau net???
Buna ziua,
Intrebarea mea: CCM se aplica si in unitatile in care sunt mai putin de 21 angajati? Noi suntem 7 angajati in unitate. O angajata are dreptul la acel salariu minim pe unitate, prevazut de art. 51 din CCM la nivel national? Noi nu am avem negociat si semnat un CCM.
Si daca se acorda acest drept, cum se calculeaza suma? Raportat la salariul din ultima luna? la luna in care se face cererea?

Multumesc!