avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate retro

Activitate retro

Nu stiam ca pot sa fac o noua cerere de restituire in baza Legii 247/2005, auzisem doar ca se vor face reevaluari si pt noi. In schimb, pe site-ul oficial al ANRP-ului scria clar, la rubrica <Circuitul documentelor> , ca cei care au fost evaluati conf. Legii 10/2001 nu mai au dreptul la alta evaluare. Si la telefon spuneau acelasi lucru domnii de la ANRP.
Pt un teren intravilan nerestituibil in natura am primit o suma de 24 de ori mai mica decit vecinul meu care a avut un teren identic. Al meu a fost evaluat in 2004 conf Legii 10/2001 de un functionar al Primariei si am primit banii in 2009, al vecinului a fost evaluat de experti agreati international in 2008 conf legii 247/2005 si a primit banii imediat, tot in 2008. La Curtea de Apel sectia Contencios administrativ mi s-a respins actiunea ca tardiva,ca de ce am acceptat evaluarea din 2004 de parca eu stiam atunci ca voi primi banii dupa 5 ani. Vreau sa fac recurs dar nu stiu cum sa ii lamuresc despre faptul ca mi s-a creat un prejudiciu din cauza legislatiei contradictorii, ca nu se respecta conventiile europene sau care o fi motivul pt care am fost dezavantajat.
Cum obtin si eu o despagibire corecta pt terenul intravilan central egal cu al vecinului. Al meu a fost evaluat in 2004 la o suma mica si nu am primit nici un ban, al vecinului a fost evaluat in 2008 la valoarea de piata de 20 de ori mai mult ca la mine si a primit deja si actiunile. De la ANRP mi se spune ca dinsii au respectat legea si nu se mai poate face nimic. Cum procedez sa fiu reevaluat acum? Pe ce legi ma pot sprijini? Pe Constitutie? Pe cine dau in judecata? ANRP-ul ? Guvernul ? Statul roman ?
Autoritatea Nationala pt Restituirea Proprietatilor are multi clienti nemultumiti. Vad ca aici sunt singur. Ma mir, site-ul este totusi tare interesant. Astept un raspuns in continuare.
Am la ANRP un dosar de despagubire pt un teren central. In 2004 Primaria l-a evaluat dupa criteriile de atunci, la Legea 10/2001, la o valoare pe care am acceptat-o si am obtinut Certificatele de Proprietate de la MEF, apoi, in 2007, am facut Cerere de optiune pt despagubire in bani la ANRP, bani pe care nu i-am primit pina acum.
In septembrie 2008, terenul vecin si de aceeasi suprafata a fost evaluat de catre expertii agreati de ANRP la o valoare de peste 20 de ori mai mare , adica la valoarea de piata, dupa Legea 247/2005, vecinul primind ulterior si actiunile la Fondul Proprietatea.
Cei de la ANRP spun ca nu mai am ce sa fac, dinsii lucrind legal si nu exista posibilitatea reevaluarii.
Deci pt aceeasi marfa vecinul a primit deja de 20 de ori mai mult decit voi primi eu cine stie cind si asta doar pt ca a fost evaluat in 2008 si nu in 2004, ca mine.
Consider ca si eu am dreptul la o despagubire justa, dar nu stiu cum sa procedez. Sunt sigur ca sunt multe persoane in situatia mea.
Multumesc anticipat pt orice sfat sau colaborare. Pot fi contactat si la e-mail : y.yyyyy@ymail.com .