avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate december

Activitate december

fat frumos a scris:

december a scris:

Asa voi face in ultima instanta. Intre timp o pasarica de incredere mi-a spus ca firmele care au activitatea suspendata pe 3 ani, nu vor plati impozit forfetar. Deci s-ar putea sa aleg optiunea aceasta dat fiind faptul ca financiar stau penibil de prost iar dizolvarea/lichidarea ar costa cred mai mult.


Deci intrebarea care urmeaza este:

Cum solicit suspendarea activitatii timp de 3 ani ? Care sunt actele de care o sa am nevoie si nu in ultimul rand cam care sunt costurile ?


"Pasarica de incredere", ar fi trebuit sa va spuna sa asteptati normele de aplicare. Sunt zvonuri, un proiect de lucru pe masa guvernului, dar... atat.




Acte necesare ONRC (suspendare):
copie dupa actul constitutiv al societatii;
copie dupa certificatul de inregistrare;
certificatele costatatoare ale societatii in original;
delegatie din partea firmei.
decizia asociatului unic sau a hotararii adunarii generale a asociatilor;
cerere de inregistrare a mentiunii;




Ok, tocmai am citit normele de aplicare a impozitului minim. Dupa cum mi-a spus pasarica, firmele suspendate nu vor plati impozitul, asa incat fiind varianta mai putin costisitoare, voi suspenda activitatea in zilele urmatoare.

Am inceput sa fac dosarul insa va rog sa-mi explicati ce se intelege prin "delegatie din partea firmei". Banuiesc ca nu se refera la simpla prezenta fizica a asociatului la ONRC.
adrian stoica a scris:

Certificatul de la ANAF se numeste "Certificat de atestare fiscala" . Va trebuie o cerere tipizata si o declaratie pe proprie raspundere ca nu aveti puncte de lucru cu mai mult de 5 salariati - se gasesc la Adm fin. la xerox, imputernicire din parte firmei + timbre fiscale de 8 lei.
Nu va trebuie balanta - este un abuz. Termen de eliberare 5 zile
Referitor la suspendare copiile mentionate de predecesorul meu nu va trebuiesc dar mai adaug declaratiea pe proprie raspundere conform L 354/2004 model 1 o gasiti la ORC.
Succes!


Ok, si daca e un abuz, ce sa le fac? : ) Ma cert la ghiseu ?

Cred ca in cele din urma o sa recurg la dizolvare (si nu la suspendare) pentru a nu avea surprize neplacute cu impozitul forfetar.

Unde gasesc un model de hotarare AGA privind dizolvarea ?:D
Asa voi face in ultima instanta. Intre timp o pasarica de incredere mi-a spus ca firmele care au activitatea suspendata pe 3 ani, nu vor plati impozit forfetar. Deci s-ar putea sa aleg optiunea aceasta dat fiind faptul ca financiar stau penibil de prost iar dizolvarea/lichidarea ar costa cred mai mult.


Deci intrebarea care urmeaza este:

Cum solicit suspendarea activitatii timp de 3 ani ? Care sunt actele de care o sa am nevoie si nu in ultimul rand cam care sunt costurile ?
Va multumesc, Criticile sunt justificate.
Nu avem contabil pentru ca nu avem activitate; in ceea ce priveste balanta de plati, am intrebat deoarece sunt incepator in domeniul juridic :"> si din moment ce firma are foarte putine cheltuieli credeam ca e ceva ce pot face singur.


P.S. La masina mi-am reparat destule probleme marunte, apeland la chaturi internationale. De la schimbat stopuri, la schimbat ulei si filtre de polen. :))

P.P.S Firmele care isi suspenda activitatea timp de 3 ani vor plati impozitul forfetar ? Nu gasesc raspuns la aceasta intrebare nicaieri; am inteles ca se asteapta un ordin al ministrului finantelor.

In ce tara traim... unde codul fiscal se modifica contrar propriilor reglementari in mod vadit nelegal, ba mai mult, uneori prin ordin al ministrului. Trist.
Buna, doresc sa scot un certificat de la ANAF din care sa rezulte ca o firma nu are datorii la bugetul de stat (firma nu a avut niciodata activitate) si mi s-a comunicat ca trebuie sa adaug la cerere o balanta cu toate cheltuielile facute odata cu infiintarea firmei (pe care mi s-a spus ca o poate face un contabil).

Avand in vedere ca firma nu a avut niciodata activitate, cheltuielile sunt foarte putine; pot sa intocmesc eu personal aceasta balanta (in calitate de administrator) ? Daca da, unde pot sa gasesc un model sau cateva indrumari ?

A doua problema care o am priveste aceeasi firma si se refera la Declaratie 101 privind impozitul pe profit; suntem 2 administratori (dintre care unul e si asociat unic) iar intre noi amandoi, am uitat/omis sa depunem declaratia 101 pe 2008 si deja suntem in luna Aprilie.

Incercam sa mergem de urgenta la ANAF saptamana aceasta insa e totusi tarziu.

Vom aveam amandoi cazier fiscal ? Dupa cat timp se va sterge fapta noastra din cazierul fiscal ?

Va Multumesc.
Am gasit intre timp raspunsul pe forum.
Răspuns la discuția Act vanz-cump sau donatie?
Sunt un simplu student in anul 2. Nu stiam ca suntem intr-o competitie... am crezut ca incercam sa ajutam omul.

Cat despre solutia dumneavoastra, in caz de donatie intre rudele apropiate pana la gradul 2 (cred) nu se plateste impozit pe transferul dreptului de proprietate ! In schimb in cazul in care se pronunta o hotarare care sa tina loc de act autentic de v-c impozitul va trebui platit.

Daca sunteti in relatii bune cu parintii dumneavoastra, o donatie ar fii cel mai avantajos.
Răspuns la discuția Act vanz-cump sau donatie?
Cat de usor recurgeti la barbarismul pronuntarii unei hotarari care sa tine loc de contract autentic.

Stimate "top dan"

Cred ca raspunsul dumneavoastra nu tine seama de cateva lucruri.

Daca se incheie un act de vanzare-cumparare in forma autentica acesta va fii un simplu act public in raport de simulatia care va lua nastere; actul secret fiind unul de donatie. Ori, succesorii universali sau cu titlu universal devin terti propriu-zisi atunci cand li se aduce atingere rezervei succesorale.

Cu alte cuvinte; chiar daca realizati respectivul act de v-c intre dumneavoastra si fiica dumneavoastra, fiul va putea introduce in subsidiar actiunea in reductiune (a liberalitatilor excesive).
Daca totusi alegeti un act de v-c va trebui inca de pe acum sa va ganditi la probele pe care fiica dvs o sa le aiba la dispozitie in procesul care va urma.

O alta optiune pentru dumneavoasta este sa asteptati intrarea in vigoare a noului Cod Civil care va reglementa institutia dezmostenirii.
Răspuns la discuția Servitute
Nu inteleg exact ce doriti.
Urmariti sa dobanditi un drept de servitute pe terenul unei alte persoane ? Exact la ce plata va referiti ?