avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate humphery

Activitate humphery

Răspuns la discuția Pensie de intretinere
SI CUM E DESIRELIA75 ? daca plateste macar minimum pe economie lunar tot mai ia amenda penala sau "cu suspendare" ? adica ia condamnare cand i se consdidera reaua vointa nu ? cand nu trimite nimic copilului pe care-l are dimpreuna cu femeia care dintr-un motiv sau altul au decis sa se desparta nu-i asa ? sau cand "sortii" au vrut ...

Serios acum si fara insulte ok ? sunt si io curios .
de data asta te rog frumos , si vreau sa-mi raspunzi tu -doar tu .(ma rog daca cineva intervine tot frumos trebuie sa se exprime )
Inca o data fac apel la comportare frumoasa si cuvinte civilizate bine ?

Multumesc anticipat ,
Răspuns la discuția Ce va place sa gatiti?
Foarte frumos suna reteta dstra doamna ! o sa o incercam si noi aici (departe de tara ) cu un peste de ocean -maine pentru ca avem mai mult timp liber ; dar nu avem bors aici ..de ce spuneti ca nu putem folosi bors magic - e chiar asa daunator va rog ? daca am acri cu suc de lamaie cum ar fi ce spuneti ? Am adus niste burta si am preparat ciorba cu sare de lamaie si a iesit fantastic de gustoasa ;; bors magic am cateva pachetele si le pastram ca pe ceva bun -sfant si romanesc ; pentru ca de ce sa nu recunoastem tot ce exista si se-nfiripa acolo in Romania este sacru si prin excelentza maiastru ; calitatea produselor alimentare e in felul simplu si concret -unica in lume -- oamenii de asemenea sunt veseli deschisi si plini in suflet de bunatate // nici un singur roman de pe pamant romenesc nu e gol precum lemnul de soc cum sunt cei din vest ..

Dar nu vreau sa iau din nou <offtopic> :) si de aceea ca sa revin la subiect , Doamna @deea.dr (eu v-as denumi doctor deea) poate daca nu va deranjez , sa-mi raspundeti in legatura cu borsul magic mai multe info , si poate stiti cum se umple bors deoarece pot face rost de taratze .. sin legatura cu delikat de ce nu trebuie si acela folosit sau mai concret `vegeta`-care eu o folosesc deseori cand fac miel la tava in cuptor (batal mai modern ;;noi in Moldova la Dolhasca ii spunem carlan :) ..sic ,, poate nu ar fi trebuit folosit subiectul deoarece e post ??

Multumesc frumos si anticipat - gospodina <doctor deea >..
Buna seara ,
Are dreptate m-ella2005 !! voi doamnele de bine si "de buna" credinta dupa ce rupeti si faceti tot posibilul sa intrerupeti legatura dintre copii si tatii lor -dupa divort vorbesc -veniti atunci si cereti drepturi in instante judecatoresti pentru bietii copii, totodata transfarmandu-i in bieti cersetori si pe voi dimpreuna cu ei ; cand era asa de simplu de a vorbi frumos si de a nu uza mii de file la dosare si cauze si avocati si politisti -- care mai de care ca in cele din urma sa va aduca ceva in palmuta voastra hamesita;; de catre cine stie..unul din legiutorii care-s "de serviciu " . Pacat de copii aceia crescuti -spuneti voi -in dragoste doar de mama ; deseori repetandu-le : tatal vostru de fapt nici nu e tata pentru voi ... este un rau si un zgarcit !!
Pacat mare pacat si-mi cer scuze ca nu am comentat doar la subiect fata de moderatori .
Chiar de-mi stergeti mesajul cel putin unul din utilizatori tot il va citi .

Multumesc , o seara cat mai linistita
Răspuns la discuția Ce anume ar trebui sa fac?
v-ati pus intrebarea ca daca are pe cineva ? in plus unei femei daca nu-i produci nu aduci ceva pe masa incepe s-o apuce pandaliile ; te priveste ca pe un parazit si doar un consumator , un trantor .In plus daca atunci cand aduce vorba de greutati neajunsuri facturi neplatite , comparatii cu alte femei de aceesi dimensiune - dumneavoastra ridicati vocea cu (poate) jicniri care nu trebuie sa existe ,, atunci cearta -i cat casa si ati ajuns aici . Si lucrurile vor merge in mai rau daca nu adoptati urgent o solutie . Uite asa va arunca din casa ca pe un nimeni si nu aveti ce face . Sau ,, poate a gasit altul mai bun care vorbeste frumos si e tandru atent .. Unei femei ii cumperi luna - marea , sau ii vorbesti frumos care inlocuieste orice ; ma-ntelegeti ? absolut orice .Va spun ca-s patit .

Multa bafta si va doresc sa vorbiti frumos !!
Răspuns la discuția Ce va place sa gatiti?
Doamnelor ,

In primul rand La multi ani tuturor cu numele de Mihai si Mihaela !!
Odata ramasesem dator cu o reteta si anume <inghetata cu usturoi > ; cand de curand am fost in tara, am intrebat despre modul de preparare al acestui produs si mi s-a raspuns de catre o gospodina din Copalau -Botosani ca asa cum unii aduga un strop de sare uneori la reteta inghetatei preparate in casa , in cazul asta adaugam un pic de usturoi pisat ca un mujdei la care folosim in general ulei de masline atat cat sa omogenizeze si sa cuprinda reteta respectiva . Desigur farmecul acestui produs este pus in valoare de sarbatoarea respectiva -Sarbatoarea usturoiului - care are loc in localitatera Botosaneana anual ; altfel nu este un brand si nu se gaseste nicaieri pentru a fi cumparata.

Petrecere frumoasa inca o data !
Răspuns la discuția Ce va place sa gatiti?
Doamnelor ,
Va rog frumos ,, la tochitura respectiva a-ti uitat sa adaugati in top un ochi (din ou de gaina de la tara -de preferinta !!

In plus daca folosim usturoi ,,, atunci il pisam bine cu presa , apoi adaugam usor ulei (de preferinta de masline , zbatem bine pana iese o pasta omogena nu inainte de a-l taia nitel cu jumatate de lamaie stoarsa , si apoi adaugam sucul de rosii pentru culoare, gust ,si toate cele ..
Numai zic (in ceea ce priveste carnaciorii, -- preferatii mei sunt aia de plescoi

Yammi Yammi ..
Domnisoara avocat,
Am scrs toate lucrurile astea in cerere la domnu derector de la trezorerie plus toata documentatia prezentata si anexata in copie +traduceri acte fost proprietar precum ca atunci cand masina a fost importata in UE a fost platitta odata emisia de carbon pentru acest autovehicol dar totusi el "ma invitat " in instanta ! Funny nu ?

si @gabrielle monique ... ce mare analist =D>
Răspuns la discuția abuz politia rutiera
E greu sa -ntelegeti vad sau sunteti foaret suparat .Imi pare tare rau sa vad asa .Amenada e mare ? Dar stati putin si judecati daca nu va ratoiati la politist nu primeati amenada nu credeti ?
E tare greu cineva sa va farame acel proces verbal; numai zic sa va constate "abuzul " politistului fara sa aiba "sarcina probei"
E atat de simplu : NU SA CONFIRMAT RECLAMATIA FACUTA DE DVS .

Sonometre .. expertiza fonometrica (in plus ati avut asta ) si aveti si club acolo #-o
E tare greu ..
Protectia consumatorului : cum a obtinut autorizare de functionare fara acordul vecinilor? a-ti semnat ceva ? Daca e club disco sau de noapte nu se poate asa !

E foarte posibil chiar sa fie amenda comandata ca sa va inchida gura si sa rabdati zgomotul .

E de lucru dar de data asta castigati , deoarece dvs nu spuneti de la-nceput cum sta problema ..

Luptati in continuare ! O sa va caute ei .
Raspunsul corect .. unde- la ce domnisoara ? in tara aceea [EDITAT] ca sa-mi primesc banii inapoi adica ceea ce am platit cu denumirea de taxa taxa de prima inmatriculare , stimabilul [EDITAT] director al trezoreriei mi-a raspuns ca nu este o baza legala prin care sa-mi primesc acei bani inapoi si mi-au respins "cererea" -denumire care inca se mai foloseste in Rumenia ..

Astfel ca sa am totusi castig de cauza , am actionat in instanta statul sa platesc un avocat sa faca toate demersurile astea fiindca altfel nu se putea ; in plus statul va pierde procesul , si imi va plati si cheltuielile de judecata [EDITAT] #-o

Acum ca e cinci ani sau trei ce mai conteaza ; daca nu-ti permiti un avocat ce se-ntampla ?stai si te uiti la ei sau te joci carti..
Am un prieten care nu are suma respectiva pentru avocat deoarece trebuie platit un pic mai mult deoarece statul rumen face contestatie :D

Ce sa mai spunem cel putim stim acum "raspunsul corect" :D=D>
Răspuns la discuția abuz politia rutiera
Metoda pacifista pe care o vad eu , este sa aflati ce fel de muzica nu-i place vecinului adica ce stil detesta urat de tot ; ex daca il exaspereaza Sofia vicoveanca ,, si cumparati cd-uri numai cu artistul respectiv ; iar cand el deschide volumul contrati cu aceeasi muzica care de fapt dstra "o adorati" :D Si plecati cateva minute la plimbare ; apoi repetati pana cand cedeaza ; va spun eu ca nu poate asculta manele sau simfonica cand dstra aveti la maximum "like a virgin " cu madona .. ce sa-i faci cand nu ai incotro incercam si < pacifiste neortodoxe >
am dreptate ?

daca nu agreati eu cam atat am avut de spus si va doresc in continuare multa bafta , liniste , si daca dstra chiar optati , Succes la CEDO !