avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate margareta teodorescu

Activitate margareta teodorescu

Factura este doar de Prestare servicii tehnice si livrare echipament. Literalmente, asta scrie pe factura: Prestare servicii tehnice si livrare echipament. Logic mi se pare si mie sa o trec pe 628 dar in momentul in care voi avea echipamentul propriu-zis ce voi face?
Am incheiat un contract prin care se achizitioneaza de un SRL un mijloc fix impreuna cu toate accesoriile corespunzatoare. Echipamentul nu a fost inca livrat dar am primit o factura fiscala din partea celor care urmeaza sa ne dea echipamentul de prestare servicii tehnice si livrare echipament si suma totala. Intrebarea mea este cum inregistrez aceasta factura? Pe cont de servicii? dar mijlocul fix cum va fi inregistrat in contabilitate atunci cand va ajunge in posesia noastra?
Am citit destul de mult despre compensare dar nu stiu sigur de aceea caut ajutor. Am o factura care intrece 10.000 ron dar care nu are data scadenta. Trebuie acum sa fac o compensare dar cu niste produse care au fost lasate in "custodia" firmei de unde am aceasta factura de peste 10.000 Ron. De fapt aceste produse s-au livrat doar pe dispozitie de livrare, atat. Cum ar trebui sa procedez? Care sunt pasii de urat? Multumesc
Iar daca s-au efectuat anumite sevicii fara document justificativ?
S-a cumparat un calculator la second hand fara factura fiscala, fara absolut nimic. S-a facut doar o dispozitie de plata pt suma respectiva pt a scoate suma de bani din casa de bani. Administratorul doreste sa fie facut un raport in care sa se specifice pt ce a fost necesara suma de bani. Unde ar trebui sa trec aceasta suma?
Răspuns la discuția achizitie flori
este in jur de 4100 lei. deci ar trebui sa le pun pe mijloace fixe? mi se pare un pic ciudat. un 604 pare mai ok. ce ma sfatuiti? multumesc
Discuție achizitie flori
Firma la care lucrez vrea sa achizitioneaze de la pfa sau cu factura, nu se stie sigur, pomisori verzi si flori pt gradina. In contabilitate pe ce cont se inregistreaza, de care cheltuiala este? multumesc.
Am o factura fiscala de la restaurant cu masa servita. dar pe bonul fiscal se enumera ce s-a consumat inclusiv bauturi alcoolice. Intrebarea mea e daca pot sa o trec in contabilitate sau e vreo problema daca sunt enumerate acele bauturi alcoolice. multumesc.
Firma la care lucrez vrea sa achizitioneze arbusti pt gradina de la un producator local ce nu e pers juridica sau pfa ci are doar certificat de producator? intrebarea e cum inregistrez aceasta cheltuiala in contabilitate daca nu are factura fiscala sau chitanta? Chitantele de mana se accepta? Banuiesc ca va fi o cheltuiala nedeductibila la impozitul pe profit?
Dati-mi va rog un raspuns si baza legala daca se poate. Multumesc.
Daca un angajat pleaca de la firma la care a lucrat timp de 4 ani si nu a beneficiat niciodata de concediu de odihna angajatorul este obligat sa-i plateasca concediul aferent celor 4 ani? Sau doar din anul trecut si cel in curs? Va multumesc.