avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate lovdreams

Activitate lovdreams

Răspuns la discuția Lichidare
Si asta este alta problema pentru ca amundoua firmele ( atat nasa cat si fina ) arunca "pisica" de la una la alta ... adica arunca de pe una pe alta ca in diferite perioade ar fi fost administratorul firmei si de fapt ( eu cred ca asta este rea credinta ) nu imi elibereaza actele.
PS: in hartia primita de la ITM scrie ca au verificat SC .. SRL dar nu mai dau si detalii de adresa sau de administrator.Deci in momentul de fata nu stiu concret la cine sa ma duc sa cer hartiile.
Răspuns la discuția Lichidare
Nu sunt angajatul celeilalte firme ... problema este ca de fapt si-au deschis cealalta firma cu care functioneaza si acuma numai ca sa nu mai plateasca datoriile celeilalte.Sa inteleg ca de fapt ei tin firma - cea cu insolventa - numai ca sa nu piarda casele si propietatile care le au luate ( credit ipotecar banca ) pe aceasta si pot sa isi plateasca inca 100 de ani doar "darile" catre administratorul judiciar...deci eu o sa am 0 sanse sa imi recuperez salarile restante ! In schimb am vreo sansa sa intru in posesia actelor ( adeverinta tip carte de munca , act incetare contract de munca ... ca sa vad in ce temei mi s-a desfacut CIM de la ambele firme in care am fost angajat, daca mi s-au platit darile , etc ) ? Si daca mai exista vreo portita in care sa revin la falsurile din acte pe care m-au pus sa le semnez dupa 1 an de zile ... pentru ca de fapt ei au facut niste economii pe spatele meu care ma vor afecta pe mine la pensie.
Multumesc !
Discuție Lichidare
Buna ziua.Am lucrat la o firma de mobila mai multi ani.De anu trecut (primavara) m-i s-au dat salariile doar prin reclamatii la ITM sau chemare in instanta.In februarie anul curent am descoperit ca de mai mult timp m-i se adaugau acte aditionale la CIM ( micsorare salariu , micsorare program ... dar programul de fapt era micsorat doar in acte ) si chiar am fost concediat din firma si angajat pe alta firma ( firma contabilei care de fapt este fina patronului ) concediat din firma contabilei si angajat iar in prima firma.Am facut reclamatie iar la ITM si am chemat firma in instanta.( si cred ca atunci a fost greseala mea ca nu am facut sesizare la parchet pt fals si uz de fals consecutiv intr-o perioada mai mica de 6 luni )La primirea instiintarilor de la ITM si Tribunal mi-au impus ca imi dau banii daca imi retrag plangerile si le semnez toate actele aditionale din urma .( ceea ce am si facut deoarece sumele restante erau pe 6 luni ).Dupa retragerea plangerilor ( si mi-au dat sumele restante adica salariile aferente ) au inceput dinnou sa nu mai plateasca salarile ceea ce m-a fortat sa imi dau demisia.Timp de o luna le-am tot batut la poarta pentru a mi se emite hartiile necesare si face lichidarea prin care ei imi raspundeau cu injurii.Am fost la ITM am facut iar reclamatie si mi s-a trimis acasa o hartie prin care ma anunta:
"- conform incheierii nr...... a trib. Constanta , se dispune deschiderea procedurii insolventei fata de debitoarea...
- pentru a intra in posesia drepturilor salariale restante trebuie sa va adresati administratorului judiciar ..... desemnat de catre judecatorul sindic ....
Acum intrebarea este : am vreo sansa sa imi primesc restantele salariale ( firma inca exista dar si-a schimbat profilul iar patronii mai au inca o firma care merge paralel ) si hartiile necesare ( de la ambele firme ) si sa aflu daca mi s-au platit toate darile ? ( poate in toamna ies in somaj iar daca ei nu au mai platit - ex 1 an -nu pot beneficia )
Discuție Cerere demisie
Buna ziua.De mai multi ani lucrez ca montator mobila.De o perioada ( aprox. 1 an ) imi iau salariile doar prin reclamatii ITM sau tribunal.Acum mi-am gasit alt loc de munca si vreau sa-mi dau demisia dar firma la care lucrez nu vrea sa mi-o accepte fara preaviz.Intrebarea mea este : exista vreo litera de lege prin care as putea sa-mi dau demisia fara preaviz si daca daca DA cam cum are trebui sa arate aceasta cerere de demisie.
PS : am "auzit" ca preaviz se cere doar persoanelor din cadru TESA
Multumesc !
Răspuns la discuția Datorii banci
Multumesc pentru raspunsul promt.In cazul in care sunt salariat (fara plata ) se va face o proprire ( adica va obliga firma sa imi plateasca o cota parte direct catre banca ) sau mi se va executa tot "venitul"? ( va intreb deoarece amundoua variantele mi-ar conveni ca macar ar obliga firma sa-mi plateasca rata intreaga ) Multumesc.
Discuție Datorii banci
Buna ziua.De o perioada mai indelungata am probleme la locul de munca in privinta primirii drepturilor.M-i s-a sugerat sa ii chem in instanta....Intre timp am ramas restant la banca pe o perioada mai mare si acum banca ma tot suna si ma ameninta ca ma da in judecata pentru recuperarea banilor sau va apela la o firma de recuperari.Deci... ce e de facut sau mai exact ce imi poate face banca.(am mai auzit din "gura poporului" ca imi pot confisca diferite bunuri dar in cazul de fata eu nu detin imobil,masina,etc...) Multumesc
Răspuns la discuția Fals si uz de fals
Martie noiembrie 2011.Angajta la o firma , concediat comun acord , angajat la alta firma , concediat de comun acord , angajat inapoi la prima firma , scazut salariul si orele de munca...Asta fiind asa pe scurt.A doua firma fiind de fapt a contabilei primei firme si care este fina lu sefa primei firme....O adevarata harababura in acte.Multumesc
Buna ziua.Am si eu o intrebare.M-i s-a schimbat contractul de munca de mai multe ori anul trecut fara instintarea mea.Adica a semnat altcineva actele aditionale.Care este sanctiunea pentru fapta asta daca as reclama-o?Multumesc
Răspuns la discuția Conflicte de munca
Buna ziua.Multumesc foarte mult pentru toate indrumarile.Azi mi-a dat actele pentru somaj ( fara preaviz si fara a fi indicat macar data acestuia in decizie) am fost sa le depun si sincer mi s-a spus ... si scuze de exprimare deoarece o sa scriu exact ce m-i s-a zis... ca pot sa mi le bag undeva deoarece nu mi s-au dat in original actele , nu e prezent preavizul , nu e editata corect adeverinta tip carte de munca , este un contract de mutare pe alta firma care nu este semnat si pe langa multe altele am observat ca in acel dosar care mi s-a dat sunt foarte multe acte aditionale care nu sunt semnate de mine ( nici macar nu se aseamana semnatura).Sa nu mai zic ca de recuperarea banilor , datoriilor care le au catre mine atat cat si zilele muncite luna asta inclusiv preavizul pot sa -mi iau adio deoarece mi-a spus-o foarte subtil:ai de asteptat...mult si bine,cand "si ridica 2 degete" o sa am eu atunci o sa primesti si tu.Ce e de facut si daca in timpul de preaviz trebuie sa merg la munca program intreg sau la jumatate.Multumesc din nou.
Răspuns la discuția Conflicte de munca
Multumesc pentru raspuns dar din pacate problema nu este rezolvata deoarece contabila zice ca "nu stie ce este ala un raport din Revisal".Asta ar fi prima problema iar a doua este ca zice "nu te mai stresa atata cu cerutul actelor ca de maine( 08.02.2012) sunt somer cu acte in regula".Intrebarea mea acum ar fi ce e de facut atat in prima situatie ( cea cu fisa fiscala,contractul...), cea de-a doua situatie cu somajul (nu trebuia sa-mi dea preaviz?) cat si nu in cea din urma recuperarea datoriilor pe care le are fata de mine ( si vreau sa precizez - am vre-o sansa sa demonstrez aceasta pierdere atata timp cat nu am semnat nici un act aditional la contract si nici chiar vre-un stat de plata , concediu...etc?).Multumesc din nou.