avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate geo123

Activitate geo123

Am avut varianta 5.0.8.019 instalata in dec.2011.
Acum am descarcat arhiva de pe site-ul ITM - setup.exe - reparare si am rezolvat s-a instalat 5.0.8.033, in raportul per salariat nu mai apare eroarea pe care o aveam, sporurile au o rubrica separata fata de modificarile de salarii. Se vede istoricul salariului dar nu si al sporurilor.
Multumesc pt. ajutor.
Multumesc. Am actualizat codul COR din modului Instrumente, operatiune efectuata cu succes dar versiunea noua nu s-a actualizat e tot 5.0.8.019. Eu am modificat un spor din fidelitate 15% in conducere 20% si salariul in acelasi timp. L-am sters pe cel vechi si l-am adaugat pe cel nou. In raport per salariat apare pentru perioada precedenta sporul de 15% raportat la salariul nou. Ce am gresit? Am salvat modificarile dar nu am transmis online. Va trebui sa fac corectie?
Am aceeasi problema la modificara sporurilor. Am versiunea cu 019, descarcarea ultimei versiuni de revisal rezolva problema? E complicata reistalarea noii versiuni?

Multumesc.
Răspuns la discuția TVA Trimestrial
Multumesc. Tocmai am primit notificarea. Trebuie sa ma prezint in termen de 5 zile cu decl. 010, balanta la 31.12.2013, decl. propria raspundere ca nu am realizat achizitii intracomunitare.
Discuție TVA Trimestrial
Buna ziua.
Am cifra de afaceri sub 100000 euro ( 403 000 lei). Nu am depus declaratie 010 iar decl. 300 am depus lunar #-o#-o#-o. Inca nu am primit notificare de la MF, cred ca urmeaza, au primit altii. O sa depun 010 acum, banuiesc ca va fi cu amenda. Ce fac cu declaratiile de TVA pe ian. si februarie? Sa astept notificarea? Multumesc.
Răspuns la discuția amortizare
A trebuit facuta reevaluarea unei alte cladiri pt.evitarea impozitelor mari. Si cum trebuiesc reevaluate toate mijloacele fixe dintr-o grupa... am diferenta pozitiva din reevaluare la o cladire amortizata integral. !?!
Discuție amortizare
Pentru un imobil amortizat integral se face reevaluare. Diferenta pozitiva din reevaluare se inregistreaza in ct.105. Ce se intampla cu amortizarea?
Multumesc.
freeelis a scris:

geo123 a scris:

Daca societatea la care lucrez are 5 angajati se supune CCM -Ramura Comert?
In R.I. al societatii nu sunt prevazute zile libere pentru situatii deosebite( deces parinte in cazul meu). Pe site-ul Ministerului Muncii CCM-Ramura Comert apare expirat dar am gasit un raspuns dat unei persoane de catre d-l Serghei Mesaros nr.156/DDS/14.03.2011 prin care spune ca a fost prelungit pana la 11.02.2012.
Deci am dreptul la cele3 zile libere?
Multumesc.



Indiferent de numarul de salariati daca ii sunt aplicabile prevederile CCM la nivel de armura comert, atunci angajatorul este obligat sa va acorde aceste zile libere ...

Intr-adevar, ccm la nivel de ramura comert este in vigoare pana la 11.02.2012.


Multumesc.
tudorvaleriu a scris:

Puteti sa va luati o zi din CO, sau de CFP si rezolvati problema.


Asa mi s-a si "recomadat", dar este vorba despre decesul tatalui aflat in alta localitate.
Cred ca avem totusi niste drepturi si ar trebui sa beneficiem de ele.
Daca societatea la care lucrez are 5 angajati se supune CCM -Ramura Comert?
In R.I. al societatii nu sunt prevazute zile libere pentru situatii deosebite( deces parinte in cazul meu). Pe site-ul Ministerului Muncii CCM-Ramura Comert apare expirat dar am gasit un raspuns dat unei persoane de catre d-l Serghei Mesaros nr.156/DDS/14.03.2011 prin care spune ca a fost prelungit pana la 11.02.2012.
Deci am dreptul la cele3 zile libere?
Multumesc.