avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate c79

Activitate c79

Răspuns la discuția Valoare somaj
va multumesc din suflet pentru raspunsul foarte rapid si foarte lamuritor. acum am inteles.
va multumesc inca odata si doresc tuturor un AN NOU FERICIT !
Discuție Valoare somaj
bunaziua . tocmai am fost informata ca din februarie voi intra in somaj. am cautat informatii referitoare la acest subiect si astfel ca , cele pe care le-am gasit nu m-au prea lamurit . am in total , incepand din 2001 , pe contract ( carte de munca ), 7 ani si vreo 6 luni . daca am inteles bine asta inseamna ca durata somajului v-a fi de 9 luni ? si as mai dorii sa I-mi spuna cineva ce valoare v-a avea somajul meu daca in ultimii doi ani am lucrat ca muncitor calificat cu salarul minim pe economie.
va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsuri.
Bunaziua . As dori daca se poate sa ma indrumati in urmatoarea problema. lucrez de 30 de luni la o croitorie serie . Am un contract de munca in care se specifica salarul minim ca muncitor calificat , 713 lei net . Dar asta este doar pe contract si pe statul de plata deoarece in fapt sunt platita in accord , respective 40 la suta , mai simplu cat realizezi atata iei net. acum in ultimele 5-6 luni pentru ca nu prea avem de lucru si ce ne adduce de lucru este forte prost platit nu am realizat decat aproximativ 300-400 lei net lunar. datorita acestui fapt in toate aceste luni ni s-a pus in fata lunar cate o cerere de concediu fara salar pe care ni s-a cerut sa o semnam , iar daca nu semnam ni -s-a spus sa ne dam demisia sau vom fi date afara, pentru ca , spun patronii , daca noi nu realizam lunar 713 lei , ei nu ne pot plati contributiile la stat . Acum deja am ajuns ca pe luna noiembrie sa realizam doar in medie cam 200 de lei . Eu as vrea sa stiu cum am putea ajunge sa primim macar un somaj si cum este cu salariile compensatorii. Pentru ca am inteles ca dandu-ne pe toate 12 cate suntem angajate, in somaj ar trebui sa ne dea salarii compensatorii. . noi am cerut somaj dar patronii nu sunt deacord si mereu suntem amenintate ca vom fi date afara si mereu ni se spune ca firma merge tot pe pierdere. Ajutati-ma va rog cu un sfat . oare ce am putea face , ce drepturi avem exact . eu as vrea somaj doar pentru ca poate as avea o sansa mai mare sa I-mi gasesc un alt loc de munca sau poate as putea face un curs de recalificare care sa ma ajute pe viitor in gasirea unui loc de munca. Multumesc .
lucrez de peste un an la o croitorie serie unde am un contract de munca pe perioada nedeterminata ca muncitor calificat cu salarul minim pe economie dar defapt noi suntem platite in acord cu 40 la suta din productie. de o saptamana nu avem de lucru si in consecinta mi sau acordat zilele de concediu de odihna de care mai beneficiez legal pe anul acesta , dar incepand de marti acestea se termina si am fost instiintata ca incepand de marti voi fi in concediu fara salar pe o perioada nedeterminata.(pana va fi de lucru). eu stiu ca acest concediu fara plata implica intreruperea contractului de munca deci nu i-mi sunt platite contributiile la stat . deci nu sunt de acord cu asta. as dori sa intreb care este durata maxima pt acest concediu fara plata ? si deasemenea ce criterii trebuie sa indeplineasca atat firma cat si eu ca sa beneficiez in loc de concediul fara plata de un somaj tehnic. mentionez ca am propus acest lucru patronatului dar mi s-a raspuns foarte cinic cu o intrebare " tu stii ce implica asta ?"
Răspuns la discuția societate recuperari creante
am cerut sa mi se trimita o copie a contractului si a facturi restante la o adresa de mail. ei spun ca au trimis dar eu nu am primit nimic. si mai spun ca pot sa sun la firma de telefonie mobila si sa imi dea ei lamuriri . dar eu am sunat am dat unui consultant de la acea firma de telefonie , cnp-ul meu si numele iar acel consultant mi-a spus ca eu nu am nici o datorie catre acea firma de telefonie.
as mai avea totusi o intrebare . as putea sa fac oare ceva ca sa nu mai sune la cumnata mea sau vecini ?
Răspuns la discuția societate recuperari creante
multumesc pt raspunsurile prompte . asa am sa fac , am sa ii ignor si sper ca vor inceta sa mai sune cumnate sau vecini. este vorba de o factura neachitata din anul 2005 in valoare de circa 60 de lei care ei spun ca acum datorita penalitatilor este de 490 de lei . aazi i-au spus cumnatei sa imi transmita ca vor afla ei unde locuiesc de la primarie. oricum sper sa se termine odata ce datoria este prescrisa pana cand vor tot suna pe la cumnate si vecini? iar ei ma ameninta cu executare silita si ca imi vor gasi adresa prin primarie , dar eu nu am nimic in proprietate doar o masina de spalat care este si ea veche si mentionez ca nu lucrez si nu am nici un venit . doar sotul lucreaza si a fost amenintat ca i se v-a face lui oprire pe salar. se poate asa ceva ? incaodata multumesc pt lamuriri
Bunaziua , am si eu o problema cu cei de la eosksi . Am avut un abonament la Orange incheiat in anul 2004 , iar in anul 2005 imi amintesc ca mi-au inchis abonamentul pt. neplata dar eu inca nu aveam emisa factura . Deci m-am prezentat la un sediu Orange si am cerut lamuriri . M-au tot prostit ca ba e o gresala ba mi-au dat o alta cartela tot cu nr respectiv spunandu-mi ca este cartela defecta si sa astept 48 de ore ca ma vor reconecta.Am asteptat si nu m-au reconectat asa ca m-am dus la ei iarasi si am cerut rezilierea contractului dar nu s-a putut si astfel le-am trantit cartela pe masa si am plecat. Binenteles ultima factura , cred ca luna iunie sau mai anul 2005 , de cred 60 de lei , nu am mai platit-o.Acum de cateva luni m-au contactat cei de la EOSKSI si eu le-am spus ca le dau un nr de fax sau o adresa de mail (ceeace le-am si dat) unde ii rog sa imi trimita o dovada a datoriei mele si bine-nteles ca nu am primit nimic. Azi au sunat-o pe cumnata mea de la o firma de avocatura din bucuresti , s-au prezentat ca fiind firma de avocatura Darie numai stiu cum , si au rugat-o sa imi transmita un nr de telefon la care sa ii sun de urgenta. Sincer nu am incredere in asa ceva deoarece la celalalt capat de fir poate sa fie oricine . Ce ma sfatuiti sa fac ? As dori sa fac o complectare la mesajul anterior. Am tot citit pe forum despre faptul ca aceste datorii se prescriu asta in anumite conitii. Deci as dori si eu sa va intreb daca eu am vorbit cu cei de la eosksi si le-am explicat ca eu nu cred ca am vre-o datorie fata de ei sau Orange si le-am furnizat o adresa de mail la care i-am rugat sa imi faca dovada datoriei mele spunandu-le ca daca fac acest lucu eu voi plati , atunci se considera intrerupta prescrierea datoriei mele ? acum ei spun ca in urma cu cateva luni au vorbit cu sotul meu si acesta le-a spus ca voi plati .poate sa faca un angajament de plata altcineva in numele meu ? mentionez ca nu s-a semnat nimic dupa cum spun si ei ca au vorbit cu sotul la telefon si ca au inregistrat comvorbirea . ce as putea face ?
va multumesc anticipat .

Discuție somatie
bunaziua ! in sep 2003 am facut si eu un contract cu flanco pt ceva electrocasnice. Am platit vreo 2 ani iar apoi din motive personale ....adica pt ca fabrica la care lucram s-a inchis si nu am mai avut decat un somaj mic ....nu am mai platit . dupa primele cateva luni am primit o scisoare de la o firma de recuperatori ....ceva eos cred . Au trimis cateva scrisori si apoi nimic. zilele trecute am primit in cutia postala o somatie de plata de la TOP FACTORING prin care mi se cere sa platesc 25 de mil pt ca nu am achitat acele rate de la Flanco care ar fi in total cam 8 mil , asta in termen de 5 zile, altfel voi fi data in judecata pt executare silita . Mai vreau sa precizez ca sucursala flanco la care am facut creditul s-a desfiintat si ca , virgula, creditul era pe 3 ani. Am tot citit despre prescrierea datoriilor . as vrea sa stiu ce as putea sa fac . adica daca datoria mea se prescrie si daca da cand . si ce as putea sa fac pt ca intre timp am ajuns intr-un scaun cu rotile si deci nu am din ce sa platesc .