avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate Padabum

Activitate Padabum

Răspuns la discuția Recuperare garantie chirie
Da, avem dovada platii garantiei. Nici nu ne-a trecut prin cap sa facem un proces-verbal, insa este o idee excelenta :-)
Va multumesc tuturor pentru sfaturi, astazi ne vom intalni cu proprietarul si sper sa rezolvam conflictul... pe cale amiabila
Buna ziua,

In urma cu un an am inchiriat un spatiu pentru a deshide un punct de lucru pentru firma. Contractul va expira pe 15 Decembrie, data la care intentionam sa parasim spatiul respectiv. Cand am semnat contractul am platit si o garantie a carei valoare este egala cu chiria pe o luna. Tot atunci am convenit cu proprietarul (mare prostie) sa platim din propriul buzunar impozitul aferent chiriei, astfel ca pe langa suma lunara datorata, am achitat trimestrial valoarea de pe decizia primita de la administratia financiara de catre proprietar (bani pentru care nu avem nicio dovada).

Chiria a fost platita pentru 11 luni si jumatate, adica pana la 1 Decembrie (de data aceasta, cu chitanta). L-am anuntat pe proprietar in urma cu cateva zile ca pe 15 decembrie ne vom muta si l-am rugat sa faca un calcul, tinand cont si de garantie, cu banii pe care ii mai avem de platit. Concluzia la care dansul a ajuns este ca ii datoram jumatate din chirie, pentru cele 2 saptamani, deoarece garantia va fi folosita pentru plata impozitului si a renovarii spatiului.

Mentionez ca in afara de mici (MICI!) urme de la scaune pe perete, nu am adus nici un prejudiciu spatiului respectiv. Au lucrat doar 2 persoane acolo, nu a existat trafic de clienti, totul este ca nou altfel nici nu se punea problema sa ne deranjeze cerinta lui. Proprietarul a refuzat si oferta noastra de a aduce un zugrav ca sa acopere respectivele pete, spunand ca nu-l intereseaza decat banii. Asadar, doreste sa pastreze garantia, sa primeasca jumatate de chirie, iar in caz contrar ne-a amenintat ca ne incuie pe afara.

Mai sunt multe de povestit despre acest proprietar... in cele 12 luni a intrat in spatiul inchiriat de nenumarate ori, fara sa ne anunte si mai mult, chiar si persone straine au avut acces in spatiul respectiv. A schimbat becurile in tot biroul in lipsa noastra pe motiv ca cele cumparate de noi consuma prea mult (si nu, nu a montat becuri ecologice, ci becuri clasice de 50 W). Chiar a distrus niste materiale publicitare intr-una din vizitele lui neanuntate - din neatentie, nu din rautate, dar oricum banii pierduti nu i-am recuperat.

Cum ne sfatuiti sa procedam? Sa cedam la presiuni? Sa refuzam plata sau considerati ca cererile lui sunt justificate?

Va multumesc!