avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate dianacorbeanu

Activitate dianacorbeanu

Buna,
Am un magazin online (www.medicamente-plante.ro) pe care deocamdata am publicat diferite articole despre plante medicinale, terapii alternative etc.
In viitorul apropiat planuiesc sa fac din acest site si un magazin online cu produse naturiste - vitamine, suplimente alimentare, cosmetice din plante etc.
Intrebarea mea se refera la comercializarea acestor produse (medicamente naturiste) pe Internet. Exista o legislatie referitoare la asa ceva? Vanzarea de medicamente online (chiar si naturiste) este reglementata sau restrictionata in vr-un fel?

Multumesc
Buna ziua,

Anul acesta in primavara, am fost lovit de un autocar englez, din vina acestuia din urma , dupa cum s-a constatat si la politie. Dupa accident ne-am dus la politie si am dat declaratii, urmand sa fiu despagubit prin cartea verde a vinovatului.
Tot de la politie mi s-a dat un nr de telefon al unei firme din Bucuresti care avea un reprezentant in Sibiu, locul unde s-a intamplat incidentul.
Problema este ca vinovatul din Marea Britanie a facut contestatie pe nu stiu ce vicii si eu nu m-am ales cu nimic, desi era clar ca englezul era vinovat.
Sunt revoltat de faptul ca firma care trebuia sa se ocupe de dosarul meu nu s-a ocupat de caz decat superficial, nu m-a sunat deloc sa imi spuna ce se intampla si eu cred ca raman cu paguba. Cand ii sunam sa ii intreb ce se intampla ma amanau spunand ca o sa ma sune ei, lucru care nu se intampla.
Cui pot sa ma adresez in acest caz, ca sa cer din nou despagubirea si sa se faca dreptate? Pot sa imi iau dosarul de la firma care s-a ocupat pana acum de recuperarea pagubei, pot sa ma plang cuiva din Mare Britanie, ce sa fac?