Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Magazin online cu produse naturiste
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Magazin online cu produse naturiste

Buna,
Am un magazin online (www.medicamente-plante.ro) pe care deocamdata am publicat diferite articole despre plante medicinale, terapii alternative etc.
In viitorul apropiat planuiesc sa fac din acest site si un magazin online cu produse naturiste - vitamine, suplimente alimentare, cosmetice din plante etc.
Intrebarea mea se refera la comercializarea acestor produse (medicamente naturiste) pe Internet. Exista o legislatie referitoare la asa ceva? Vanzarea de medicamente online (chiar si naturiste) este reglementata sau restrictionata in vr-un fel?

Multumesc

Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
Trebuie sa-ti fie trecut in obiectul de activitate si autorizat .
Autorizatiile se obtin prin Registrul Comertului.
Din cate cunosc activitatea este rgelementata de cateva acte normative printre care>
Legea 266/2008 a farmaciilor, Codul deontologic al farmacistului (Decizia nr.1/2006 al Colegiului farmacistilor, Ordinul 639/2006 cu privire la lista produselor ce pot fi detinute si eliberate prin farmacii
Alaturi de aceasta legislatie speciala trebuie sa aveti in vedere si legislatia generala a societatilor comerciale si cea privind comertul electronic.
:offtopic: Nu mai scrieti mesaje consecutive.