avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters72755

Activitate ContSters72755

Răspuns la discuția traducere adeverinta
Traducere in lb engleza,.... ca nu am mentionat
va rog sa ma ajutati cu o traducere a unei adeverinte respectiv

" Adeverinta se elibereaza pentru a-i servi in ....."

Nu stiu care este formularea corecta...
Multumesc
Răspuns la discuția incadrare personal contractual
Se regasesc in ordonanta 10/ 2008 privind salarizarea personalului bugetar...
Răspuns la discuția incadrare personal contractual
Tocmai asta ma interesa, vroiam sa stiu cate vechime este necesara pt ocuparea functiei de muncitor calificat I, sau muncitor calificat 2. La functionarii publici este simplu, am inteles ca pentru contractuali, vechimea se calculeaza din 5 in 5 ani. Nu am gasit art de lege insa....
As dori sa stiu cum se face incadrarea personalului contractual. O sa va dau un ex ca sa intelegeti.
De ex pentru functia de muncitor calificat I, cata vechime in munca ar trebui sa aibe persoana care va ocupa postul? De ex o persoana cu o vechime in munca de 5 ani, ce post de muncitor poate ocupa?
Multumesc!
Răspuns la discuția contestatie proces verbal
Multumesc domnule Cazacioc. Am si scris contestatia. ..Pot sa mentionez si art 1295 alin (2) din Codul Civil?

Răspuns la discuția contestatie proces verbal
Se poate face fara actul de radiere de la politie. La politie se face radierea in termen de 30 de zile.Obligatia este oricum a cumparatorului....
In urma cu un an, am vandut o masina, detin act de vanzare- cumparare, masina a fost radiata la financiar, urmand sa fie ulterior inscrisa la politie si de catre noul proprietar. In urma cu ceva timp , am primit prin posta o amenda, in care se spunea ca am consdus aceasta masina ( vanduta anterior) cu viteza , care depasea vitreza legala...
Am facut contestatie la politie, am anexat actul de vanzare-cumparare al masinii in care se vedea clar ca la acel moment masina nu nai era pe numele meu, dreptul de proprietate fiind transmis anterior prin vanzarea masinii. Politia nu a admis contestatia mea, mentionand ca masina aparea in evidentele politiei pe numele meu. Actualmente politia a inaintat catre instanta, contestatia mea, iar eu doresc sa aduc unele lamuriri instantei.

din pacate nu stiu daca era obligatia mea radierea masinii de la politie si inscrierea acesteia pe numele noului proprietar( as dori sa ma ajutati cu un articol de lege in aces sens) si de asemenea as dori daca trebuie sa timbrez contestia mea si sa pun timbru judiciar, si daca da... ce valori?


De asemenea as dori sa ma ajutati cu un articol de lege pe care sa imi sustin contesttia, referitoare la vanzarea autovehiculului, odata cu care se transmite dreptul de propriete


Va multumesc!
Răspuns la discuția contestatie la executare
La o valoare a bunurilor care urmeaza a fi executate de 70 mil lei vechi ce valoare are taxa judiciara?
Dar timbrul judiciar? Va rog sa ma ajutati, am inteles ca o contestatie la executare timbrata necorespunzator nu este luata in calcul.
Răspuns la discuția contestatie la executare
Si inca ceva..... unde se plateste aceasta taxa judiciara?