avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate tudorache_alyna

Activitate tudorache_alyna

Buna ziua!
In urma cu o luna jumatate am sustinut un concurs de ocupare a unui post vacant de executie, din cele 9 scoase la concurs, nou infiintate, in cadrul unei subunitati a unei societati comerciale pe actiuni in care unicul actionar este statul. In urma afisarii rezultatelor, in ziua urmatoare concursului, am fost declarata admisa pe postul cu norma intreaga si perioada nedereminata.
Nefiind nicaieri specificata data incadrarii, respectiv intocmirii contractului individual de munca, am sunat institutia pentru a afla care este procedura in continuare si cu ce data voi fi angajata. In perioada respectiva, mai exact cu o saptamana inainte de sustinerea concursului s-a schimbat conducerea la Sediul Central, motiv pentru care rapoartele concursului nu au fost semnatate de noul director general interimar.
Am mers de curand la sediul subunitatii pentru care am sustinut concursul sa intreb care este situatia si mi-au spus ca toate lucrarile, inclusiv angajarile nu sunt semnate intrucat conducerea de la Central refuza sa isi asume aceste lucruri. A se intelege, de altfel, ca toata activitatea este "blocata", nimeni nestiind cat va mai dura aceasta situatie sau cand mi se va aproba angajarea.Am facut solicitare scrisa la conducerea subunitatii pentru a cere lamuriri si acum astept un punct de vedere oficial din partea lor.
Vreau sa va intreb, pe dvs cei in masura sa imi rapundeti....ce demersuri trebuie sa fac pentru a fi incadrata cat mai curand posibil si daca este stipulata undeva in lege o astfel de speta.
Mentionez ca in situatia mea se mai afla un numar de 8 canditati admisi pe alte 8 posturi similare, plus alte persoane admise pe alte posturi, chiar si in alte departamente.
Multumesc mult!
Ce este de facut daca autoritatile locale au schimbat incadrarea administrativ teritoriala a blocului in care locuim, din Sat Dudu, Coumuna Chiajna (asa cum figura la data vanzarii si asa cum e trecut in actul de vanzare-cumparare) in Sat Rosu, Comuna Chiajna. Ce trebuie sa facem noi, ca proprietari?
Mentionez ca adresa imobilului in care locuim a ramas aceeasi (strada, numar, bloc), dar s-a schimbat localitatea.
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Sotul meu are de recuperat suma de 5000 euro, cu titlul de despagubiri civile de la o persoana condamnata la 5 ani de inchisoare pentru inselaciune cu consecinţe deosebit de grave, în formă continuată. Persoana nu detine bunuri materiale momentan...cum se va face aceasta recuperare?
Mutumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc mult pentru raspunsul d-voastra!
Discuție Succesiune
Buna ziua! Sotul meu a mers si s-a intalnit la notar cu unchiul si matusile pentru a dezbate succesiunea dupa bunicii paterni, el fiind mostenitorul tataului sau defunct. Bunicii sotului au in proprietate teren agricol si intravilan impreuna cu o casa construita. Ceilalti mostenitori au confirmat ca nu au nicio pretentie vis-a-vis de terenul intravilan si casa, ca renunta la acest drept si vor sa-si ia doar partea care li se cuvine din terenul agricol. Sotul meu a fost singurul care a sustinut ca nu renunta la terenul intravilan si casa, ca vrea sa primeasca intergral ce i se cuvine si atunci a fost apostrofat de una dintre matusile sale, reprosandu-i ca nu are tatal sau decedat(fratele matusii , de altfel) niciun drept asuptra terenului intravilan si a casei. Deranjat de abordarea matusii, sotul a refuzat sa mai ia parte la succesiune si a plecat spunand ca numai in momentul in care il vor despagubi pt casa si teren intravilan, atunci va fi de acord sa semneze ....La ce anume sa se astepte acum, cum trebuia procedat? Pot ei sa imparta doar terenul agricol si sa-l excluda din calcul pe sotul meu, se putea face asta fara el? Este nevoie de semnatura sotului si in cazul impartirii doar a terenului agricol? Multumesc!
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune
Multumesc! Mai vreau sa stiu daca este legal sa se dezbata doar o parte din masa succesorala, respectiv terenul agricol...daca sotul merge acolo la notar si nu isi da acordul cu privire la acest aspect, mentionand ca doreste dezbaterea intregii mase succesorale, notarul este obligat sa ia in considereare acest aspect? (mentionez ca unchii si matusile lui se grabesc sa preia ternul agricol pentru a-l pune in vanzare si nu sunt deocamdata interesati de dezbaterea intregii mase succesorale).
Buna ziua! Sotul meu a fost anuntat telefonic de catre matusa lui ca zilele ce urmeaza au programat la notarul din localitate dezbaterea succesiunii dupa parintii tatalui decedat al sotului (socrul meu). Ei vor sa dezbata doar o parte din succesiune, respectiv terenul agricol, fara casa si curtea unde au trait bunicii sotului. Spuneti-mi va rog, daca sotul nu poate ajunge(fiind la 200 de km de Bucuresti si neputandu-si lua zi libera de la serviciu), matusile si unchii sai pot sa dezbata succesiunea in lipsa sa? Ce efect ar avea pt noi, neprezentarea sotului la notar?
Multumesc!
Răspuns la discuția Externalizare servicii RU
Multumesc mult pt. lamuriri!
Buna ziua!
M-am reintors curand la locul de munca dupa concediul de crestere si ingrijire copil si mi s-a adus la cunostinta ca in perioada urmatoare serviciul de resurse umane si salarizare din firma in cadrul careia sunt angajata va fi externalizat. Imi poate fi desfiintat postul si voi fi trimisa in somaj chiar si in interiorul perioadei de 6 luni inc are lgal nu au voie sa ma concedieze, poate fi tratat acest aspect ca si reorganizare a firmei? Multumesc
Răspuns la discuția Revenirea din CIC
Da, in fisa postului este trecuta si salarizarea